Indie, które według raportów Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem, są obecnie największym na świecie odbiorcą uzbrojenia, podpisały kontrakt na zakup 145 ultralekkich haubic M777, wyprodukowanych w USA przez BAE Systems Land & Armaments. Wartość tego kontraktu wyniosła 660 milionów dolarów.

M777 jest ultralekką haubicą kalibru 155-mm, która powstała w odpowiedzi na niedostateczne wartości użytkowe i bojowe innej broni tego rodzaju – haubicy M198. Niedociągnięcia odnosiły się do zasięgu i szybkostrzelności tej broni, które powinny być równe lub wyższe od M198. Bardzo ważnym aspektem były możliwości transportowe. Wymagania tego typu to: możliwość holowania przez wóz o masie 3 ton, transportu średnim samolotem transportowym oraz dokonywania desantu na plażę z barki lub poduszkowca

Początkowo stosowana głównie w obszarach górskich. Jej zasięg rażenia, w warunkach bojowych, wynosi generalnie do 30 km (zależy to od wykorzystania pocisku odłamkowo-burzącego lub pocisku z napędem rakietowym). Jest to również pierwsza 155 mm haubica ważąca mniej niż 10.000 funtów (4.218 kg).

(RIA Novosti; www.militarium.net)