Na poligonie nieopodal Krasnoarmiejska zakończyły się testy zdalnie sterowanej maszyny dystansowego rozminowania typu Listwa. Konstrukcję pojazdu oparto na transporterze kołowym BPM-97. Bezzałogową maszynę wykonano na zamówienie Strategicznych Wojsk Rakietowych Federacji Rosyjskiej.

Pojazd wyposażono w radar GPR (Ground-Penetrating Radar) służący do wykrywania min (stawianych przez artyleryjskie systemy minowania narzutowego), ajdików oraz innych urządzeń wybuchowych poprzez penetrację ziemi na obszarze o długości stu metrów i szerokości siedemdziesięciu metrów. Listwa będzie usuwać różne urządzenia wybuchowe z drogi, po której będą się poruszać wyrzutnie rakietowych pocisków balistycznych RS-24 Jars. Po ich wykryciu zagrożenie będzie można zlikwidować w dwojaki sposób: trałami lub przy wykorzystaniu emitera mikrofal, który zablokuje bądź zagłuszy sygnały mogące zainicjować wybuch.

Generał pułkownik Oleg Ostapienko oznajmił, że prototyp pojazdu Listwa zbudowano, wykorzystując zagraniczne komponenty i technologie. Seryjna produkcja pojazdu zostanie natomiast oparta na rodzimych podzespołach. Dostawy sprzętu do Strategicznych Wojsk Rakietowych Federacji Rosyjskiej zaplanowano na lata 2020–2025.

(armyrecognition.com)

Nucl0id, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported