Firma Elbit Systems poinformowała, że podpisała umowę z Brazylijskimi Siłami Powietrznymi na dostawę bezzałogowych systemów Hermes 900. Będą one wyposażone w nowy, zaawansowany system gromadzenia danych wywiadowczych i wykorzystywane razem ze znajdującymi się już w służbie Hermesami 450. Drony zostaną użyte między innymi podczas zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej.

– Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć brazylijskiemu lotnictwu drony Hermes 900, które będą wykorzystywane w misjach razem z systemami Hermes 450. Stanowić będą unikalne rozwiązania dla misji wywiadowczych, ochrony granic, kontroli infrastruktury i miejsc krytycznych, a także dla ochrony miast i imprez masowych – powiedział Elad Aharonson, dyrektor zarządzający do spraw UAV w Elbit Systems.

– Liczne zamówienia z ostatnich czterech lat, od kiedy model Hermes 900 jest dostępny na rynku, są najlepszym dowodem, że dysponuje on bardzo dobrymi możliwościami operacyjnymi. Firma Elbit Systems nieustannie aktualizuje swoje systemy w celu zapewnienia naszym klientom najnowocześniejszych rozwiązań. Systemy bezzałogowe klasy Hermes są niezawodne i oferują elastyczność w zakresie możliwości operacyjnych – dodał Aharonson.

Systemów bezzałogowych Hermes obecnie używają między innymi Izraelskie Siły Powietrzne. Dron z dużą ładownością jest w stanie latać na długich dystansach na pułapie 9000 metrów w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Dzięki zaawansowanej awionice i systemom elektronicznym może samodzielnie startować i lądować.

W ramach kontraktu systemy bezzałogowe dostarczy przedsiębiorstwo AEL Sistemas SA, należące do Elbit Systems. Zlokalizowana w Porto Alegre firma, która zatrudnia około 200 pracowników, zapewni również pomoc techniczną i logistykę.

Więcej informacji o systemach Hermes 450 i Hermes 900:
1. Produkcja jednego systemu bezzałogowego Hermes 450/Hermes 900 trwa około tygodnia.
2. Dotychczas UAV sprzedano w Izraelu, Europie i Ameryce Łacińskiej.
3. Wszystkie systemy są wyposażone w szeroką gamę wyposażenia, w tym radary SAR, GMTI i MPA, jak również systemy SIGNIT i najnowocześniejsze rozwiązania elektrooptyczne.
4. Zaliczyły w sumie ponad 500 000 godzin lotu, w tym 80 000 godzin przypadło na armię brytyjską w Afganistanie i Iraku. W tym momencie ponad 20 systemów bezzałogowych przebywa w powietrzu.
5. Wydajność aerodynamiczna systemu Hermes 900 umożliwia dostosowanie profilu lotu do rodzaju misji. Pułap systemu, który może przenosić duży ładunek, to ponad 9000 metrów. Zasięg z użyciem łączności satelitarnej wynosi 1000 mil morskich.
6. System jest w stanie dostrzec małe i zakamuflowane obiekty, w tym materiały zagrażające zdrowiu i życiu.

(informacja prasowa Elbit Systems)