Przejęcie przez wojska etiopskie kontroli nad zachodnią częścią Tigraju nie złamało woli walki separatystów, którzy mimo klęski przeszli do kontrofensywy. W nocy z 13 na 14 listopada bojownicy ostrzelali dwa miasta w sąsiednim stanie Amhara – Bahir Dar i Gondar

Mieszkańcy obudzeni zostali przez eksplozje i odgłosy wymiany ognia. Według źródeł rządowych bojownicy Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia spowodowali nieduże zniszczenia na terenie lotnisk w obu miejscowościach. W ciągu kilku minut etiopskie siły specjalne odzyskały jednak kontrolę nad sytuacją. Atak nie doprowadził do przerw w dostawie energii elektrycznej ani uszkodzeń miejskiej infrastruktury.

Amharska telewizja AMMA wezwała mieszkańców stanu Amhara do zachowania szczególnej ostrożności. Dziennikarze ostrzegali, że przeciwnik nie cofnie się przed popełnianiem zbrodni wojennych, dlatego Amharczycy muszą być gotowi do obrony swoich domów. Budowa atmosfery strachu i podsycanie nieufności między mieszkańcami sąsiednich stanów może znacznie utrudnić proces pojednania, kiedy wojna domowa dobiegnie końca.

Atak na miasta w Amharze może oznaczać rozszerzenie obszaru działań na inne prowincje Etiopii, jednak znacznie poważniejsze w skutkach może się jednak okazać wystrzelenie przez Tigrajczyków pocisków rakietowych w kierunku Asmary – stolicy Erytrei.

14 listopada w nocy separatyści wystrzelili trzy rakiety w kierunku Asmary. Dwie trafiły w stołeczny międzynarodowy port lotniczy. Ostrzał był odwetem za wcześniejsze operacje przeprowadzone przez Erytreę, wspierającą Etiopię w walce ze zbuntowanymi Tigrajczykami. Informacje o ostrzale potwierdzili pracownicy amerykańskiej ambasady w Asmarze.

Zbuntowany prezydent Tigraju Debretsion Gebremichael wcześniej informował o ostrzale przygranicznych miast przez Erytrejczyków. Później mówił również o inwazji, która miała być przeprowadzana na linii Badme–Rama–Zalambessa. Współpracę etiopsko-erytrejską nazwał zdradą stanu i bezprawnym pozwoleniem obcemu państwu na najechanie Tigraju

Ilyas Ahmed, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication