Według informacji zamieszczonych na portalu Slovak Spectator słowackie ministerstwo obrony jest zainteresowane zakupem dużej ilości nowych pojazdów opancerzonych, w tym 81 w konfiguracji 8 × 8 i 404 samochodów opancerzonych z napędem na cztery koła. Ministerstwo szacuje koszt zakupu tych pierwszych na około 417 milionów euro, zaś drugich – na 783 miliony. W cenę, która sięgnie 1,2 miliarda euro, ma być wliczony również pakiet logistyczny.

Słowacy zdają sobie sprawę z tego, że obecny tabor pojazdów jest już przestarzały. W tym roku ministerstwo planuje uzgodnić z rządem finansowanie zakupów i zawrzeć umowę z kontrahentem. Jeśli uda się to zrealizować, w przyszłym roku słowackie wojska lądowe powinny otrzymać pierwsze dziesięć pojazdów opancerzonych z napędem na osiem kół i siedem w układzie 4 × 4. Produkcja seryjna i dostawy będą realizowane w latach 2018–2029. Podobne plany mają Czesi.

W lutym bieżącego roku podczas szczytu NATO w Brukseli słowacki minister obrony Peter Gajdoš podkreślił konieczność wyposażania sił zbrojnych w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy zgodnie z wytycznymi NATO. Z tymi deklaracjami związane jest przeznaczenie znacznych środków na modernizację już posiadanego sprzęty, a także dostawę nowego uzbrojenia. Warto przypomnieć, że obecny budżet obronny naszego południowego sąsiada wzrósł o 12 procent.

Obecnie słowackie wojska lądowe korzystają z pojazdów opancerzonych LMV (5. Pułk Specjalnego Przeznaczenia), Aligator Master i RG-32M.

Co więcej, ostatnie dostawy takich pojazdów odebrano w styczniu 2008 roku, gdy BAE Systems dostarczyło Bratysławie siedem pojazdów opancerzonych RG-32M w układzie 4 × 4 z mobilnym systemem łączności MOKYS, który, jak się później okazało, nie do końca spełniał swoje zadania.

Istotnym kandydatem na nowy pojazd z napędem w układzie 4 × 4 będzie transporter opancerzony Aligator Master II, który zaprojektowała słowacka firma Kerametal. Zaprezentowano go po raz pierwszy szerszej publiczności w maju ubiegłego roku podczas odbywających się w Bratysławie międzynarodowych targów zbrojeniowych International Defense Exhibition 2016. Może przewozić do dziesięciu żołnierzy desantu i poruszać się z maksymalną prędkością 130 kilometrów na godzinę. Wyposażony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowy kalibru 7,62 milimetra i sześć wyrzutni granatów dymnych.

Zobacz też: Powstanie czesko-słowacka ochrona przestrzeni powietrznej

(spectator.sme.sk)

Mju1988, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported