Ministerstwo obrony Singapuru poinformowało, że myśliwce wielozadaniowe F-15SG tamtejszych wojsk lotniczych biorą udział w bieżącej edycji ćwiczeń Red Flag. Do bazy Nellis w Nevadzie trafiły maszyny bazujące na co dzień w Stanach Zjednoczonych. W sumie RSAF delegował na ćwiczenia sześć samolotów i ponad sto osób.

F-15SG stacjonują w bazie Mountain Home w stanie Idaho, gdzie szkolą się i ćwiczą wspólnie z Amerykanami, korzystając zwłaszcza z ogromnej przestrzeni, jakiej nie sposób znaleźć w pobliżu Singapuru. Ich użytkownikiem w ramach trwającego już od blisko dziesięciu lat programu Peace Carvin V jest amerykańska 428. Eskadra Myśliwska „Buccaneers”. Wcześniej ta sama jednostka w ramach programu Peace Carvin III zajmowała się singapurskimi F-16C/D.

Ćwiczenia zaczęły się 9 marca i potrwają do 23 marca. Oprócz Singapuru w gronie uczestników zagranicznych znalazły się między innymi Arabia Saudyjska (która przysłała maszyny reprezentujące inny wariant Eagle’a – F-15SA) i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Singapur po raz pierwszy uczestniczył w manewrach z cyklu Red Flag w 1982 roku.

Zobacz też: F-15SG nie będą stacjonować w Nowej Zelandii

(mindef.gov.sg)

US Air Force / Airman 1st Class Chris Drzazgowski