Rosyjskie ministerstwo obrony zamierza zmodernizować infrastrukturę wojskową na Wyspach Kurylskich i dostarczyć tamtejszemu garnizonowi około stu dwudziestu nowych pojazdów opancerzonych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Rosjanie zdążą do końca bieżącego roku.

– Do 2016 roku wszystkie ważne obiekty – jest ich ponad sto pięćdziesiąt – na wyspach Iturup i Kunaszyr będą wyglądać jak nowe. Powstaną nowoczesne, w pełni autonomiczne bazy wojskowe z rozwiniętym zapleczem socjalnym – powiedział generał pułkownik Siergiej Surowikin, dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego. W wyniku podjętych działań Rosjanie odnowią również infrastrukturę wojskową na Sachalinie. W ramach planu inwestycyjnego remont przejdzie część istniejących urządzeń wojskowych wraz z zapleczem socjalnym, powstaną nowe drogi i połączenia komunikacyjne. Ponadto zmodernizowane zostaną poligony i inna infrastruktura przeznaczona do ćwiczeń. Koniec prac przewidziano na rok 2020.

W 2011 roku Rosjanie uruchomili nowy program inwestycyjny na Wyspach Kurylskich. Wiązało się to ze wzrastającym zaangażowaniem władz Japonii, które chciały odzyskać sporne terytorium. W ciągu ostatnich trzech lat rosyjski resort obrony wysłał na wyspy około trzystu pięćdziesięciu nowoczesnych pojazdów. Kreml zdecydował się również podnieść gotowość bojową wojsk tam stacjonujących. Na Kuryle miały trafić także systemy S-400, myśliwce Su-35 i rakietowe pociski balistyczne Iskander.

(rt.com)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported