W najbliższych latach Indie będą łakomym kąskiem dla wszystkich światowych eksporterów broni. Kraj ten przeprowadzi niedługo przetargi na uzbrojenie za setki miliardów dolarów, z których sporą część ma nadzieję zarobić Rosja. Doskonałą okazją do pokazania swoich wyrobów są odbywające się właśnie pokazy lotnicze połączone z targami: Aero India 2011, na których obecnych będzie ponad 600 wystawców z 63 państw. Rosja zaprezentuje 80 typów uzbrojenia z 35 firm.

Samoloty:
Największą promocję będą miały samoloty wielozadaniowe MiG-35 i Su-35. Chociaż ten pierwszy bierze udział w indyjskim przetargu na 126 myśliwców to nie zostanie zaprezentowany w Bangalore. Poza tym będzie można zobaczyć samolot klasy LIFT Jak-130, dwie różniące się silnikami wersje transportowca Ił-76MD, latającą cysternę Ił-76MK oraz myśliwce bazowania pokładowego MiG-29K i MiG-29KUB. Sporym zainteresowaniem powinien się też cieszyć samolot-amfibia Be-200, który może wykonywać szerokie spektrum zadań: od rozpoznania morskiego po gaszenie pożarów.

Śmigłowce:
Rosobronexport i Russian Helicopters wspólnie wystawią śmigłowiec szturmowy Mi-28NE, wielozadaniowy Ks-226T oraz ciężki helikopter transportowy Mi-26. Wszystkie trzy maszyny biorą udział w różnych indyjskich przetargach. Będzie można też uzyskać informacje o Mi-35M i śmigłowcu wczesnego ostrzegania Ka-31.

Obrona przeciwlotnicza:
Rosyjskie systemy przeciwlotnicze będą reprezentowane przez zestawy: Tor-M2E, S-300WM, Buk-M2E i Tunguska M-1.

Rosja jest aktualnie drugim – po USA – największym eksporterem broni na świecie. Wartość sprzedanego za granicę uzbrojenia w 2010 roku ocenia się na 10 miliardów dolarów.

(defencetalk.com)