Niemiecki rząd podpisał kontrakt z Rheinmetallem na modernizację kolejnych dwudziestu pięciu bojowych wozów piechoty Marder 1A3 z nadwyżek Bundeswehry. Pojazdy przeznaczone są dla jordańskich sił zbrojnych. Dostawy do odbiorcy rozpoczną się w pierwszym kwartale 2018 roku.

Umowę przyznano w ramach niemieckiego programu pomocy wojskowej mającego na celu wzmocnienie zdolności jordańskich sił zbrojnych w walce z międzynarodowym terroryzmem, a także w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa na granicach i stabilizacji. Zamówienie ma wartość ponad 17 milionów euro bez podatku od wartości dodanej. Zgodnie z kontraktem Rheinmetall dostarczy Jordanii dwadzieścia pięć w pełni zmodernizowanych pojazdów pomalowanych w kamuflaż pustynny.

Pakiet obejmuje również części zapasowe, amunicję, dokumentację, narzędzia, wsparcie dla klienta na miejscu, a także szkolenia dla operatorów i personelu serwisowego. Poza Niemcami, Chile i Indonezją, Jordania jest czwartym krajem, który wdrożył do służby ulepszonego Mardera. Rheinmetall dostarczył już Haszymidzkie Królestwu Jordanii dwadzieścia pięć pojazdów tego typu pojazdów.

W grudniu 2016 roku jordańskie siły zbrojne otrzymały od rządu niemieckiego Mardery 1A3. W ceremonii przekazania szesnastu pojazdów udział wzięli niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Haszymidzkiego Królestwa Jordanii generał Mahmud Abdel-Halim Freihat i jordański książę Fajsal ibn al-Husajn ibn Talal. Wraz z dostawą pojazdów jordańskie wojska lądowe otrzymały amunicję i zapewnienie o zorganizowaniu w przyszłości wspólnych ćwiczeń z Bundeswehrą.

Zobacz też: Jordania kupiła piętnaście holenderskich F-16

(defenseworld.net)

Sonaz, Creative Commons Attribution 3.0 Unported, via Wikimedia Commons