Samsung Techwin poinformował, że dostarczy Polsce 120 podwozi samobieżnych haubic K-9 dla polskich armatohaubic Krab. Kontrakt zostanie podpisany dzisiaj, a partnerem po polskiej stronie zostanie Huta Stalowa Wola. Umowa ma wartość 320 milionów dolarów.

Jest to drugi kontrakt eksportowych na K-9. W 2001 roku wyeksportowano je do Turcji, gdzie pierwszą partię ośmiu pojazdów dostarczono z Korei Południowej, a pozostałe ponad trzysta sztuk zbudowano na miejscu na licencji. Turecki wariant haubicy nosi nazwę T-155 Firtina. Tak samo, tyle że jedynie w odniesieniu do podwozi, ma wyglądać umowa z Polską. Samsung dostarczy dwadzieścia cztery egzemplarze do 2018 roku, a pozostałych dziewięćdziesiąt sześć zostanie zbudowanych w Polsce.

K-9 Thunder została opracowana w 1998 roku jako następca haubicy K55 – odmiany amerykańskiej M109. Haubica ma kaliber 155 milimetrów i automatyczny system kontroli ognia, dzięki czemu może oddać sześć strzałów na minutę w ten sposób, że wszystkie pociski spadną na cel w jednym momencie. Zasięg ognia to czterdzieści kilometrów. Haubica napędzana jest silnikiem diesla MTU MT 881 Ka-500 o mocy tysiąca koni mechanicznych.

Od redakcji: poprzednia wersja niniejszego artykułu błędnie podawała, że Polska kupi cały system artyleryjski. Obecna wersja prawidłowo podaje, że kupi jedynie podwozia.

(defensenews.com, fot. Defense Citizen Network, commons.wikimedia.org)