Dyrektor generalny Turkish Aerospace Industries (TAI) Temel Kotil ujawnił, że trwają negocjacje w sprawie sprzedaży śmigłowców uderzeniowych T129 ATAK do Pakistanu. Transakcja powinna dojść do skutku w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Islamabad wykazywał zainteresowanie tymi maszynami już kilka lat temu, a w czerwcu ubiegłego roku jeden T129 trafił do Pakistanu na próby w locie na dużych wysokościach i w wysokich temperaturach. Wszystko wskazuje na to, że próby zakończyły się zadowalającymi wynikami.

T129 jest turecką odmianą włoskiego śmigłowca Agusta A129 (zobacz też: Leonardo opracuje następcę śmigłowca Mangusta). Kotil podkreślił, że TAI ma możliwość eksportowania kompletnych śmigłowców, zwłaszcza silników LHTEC CTS800-4A (jest to produkt przedsiębiorstw Rolls-Royce i Honeywell). Poza tym miejscowe firmy Aselsan i Roketsan są producentami wyposażenia i uzbrojenia T129, a Meteksan testuje obecnie radar dla śmigłowca.

Jeżeli zapewnienia Kotila ziszczą się w praktyce, będzie to oznaczać, że pakistańskie siły zbrojne otrzymają śmigłowce uderzeniowe dwóch różnych typów. W ubiegłym roku Islamabad postanowił kupić AH-1Z. Było to już drugie zamówienie na te maszyny złożone przez Pakistan.

Zobacz też: Hürkuş – szkolenie pilotów po turecku.

(nation.com.pk, quwa.org)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl