Chińscy archeolodzy pracujący w północno-zachodniej części kraju odkryli nieznany dotąd fragment Wielkiego Muru Chińskiego. Znaleziony odcinek może należeć do najstarszych zachowanych części tej gigantycznej konstrukcji.

Odkrycia dokonano w Regionie Autonomicznym Ningxia Hui w pobliżu Rzeki Żółtej. Znaleziony fragment składa się z trzech odcinków, z których jeden jest zrobiony z kamienia, ma 5 metrów długości, 3–4 szerokości i 6 wysokości. Pozostałe, wykonane z ziemi i cegły mułowej, mają po 10 i 5 metrów długości. Szczególnie wartościowy jest odcinek kamienny: to pierwszy nizinny fragment Wielkiego Muru Chińskiego zbudowany z kamienia.

Już trwają dyskusje na temat datowania znaleziska. Zdaniem Zhou Xinghua z Muzeum Regionu Autonomicznego Ningxia Hui odkryty fragment jest częścią Wielkiego Muru Chińskiego zbudowanego w czasach dynastii Qin (lata 221–206 p.n.e.). Część archeologów i historyków uważa jednak, że mamy do czynienia z dużo starszą konstrukcją, powstałą nawet w pierwszej połowie V wieku p.n.e. W takim wypadku odcinek zaliczałby się do najstarszych zachowanych fragmentów Wielkiego Muru Chińskiego. Naukowcy są zgodni w jednym: odkryty fragment miał strzec granicy na wypadek zamarznięcia Rzeki Żółtej.

(xinhuanet.com)