Bojowy dron Northrop Grumman X-47B otrzymał tegoroczną Nagrodę Colliera, przyznawaną przez amerykańskie Narodowe Towarzystwo Lotnicze (National Aeronautic Association) za ważne osiągnięcia w dziedzinie lotnictwa i astronautyki.

Prezes NAA Walter Boyne stwierdził, że w tym roku wybór zwycięzcy był bardzo trudny, nominację otrzymało wiele potencjalnie przełomowych konstrukcji. Ostatecznie nagrodę przyznano zespołowi pracującemu nad X-47B z racji „opracowania i zademonstrowania pierwszego bezzałogowego i autonomicznego systemu operującego z pokładu lotniskowca”. Tegorocznymi konkurentami do nagrody były: morski samolot patrolowy P-8 Poseidon, eksperymentalny hipersoniczny bezpilotowiec Boeinga z silnikiem strumieniowym X-51 Waverider i turbowentylatorowy silnik o niskim zużyciu paliwa Pratt & Whitney PW1000G PurePower.

Nagroda Colliera jest przyznawana od roku 1911. Jej pierwszym laureatem był Glenn Curtis, którego doceniono za rozwój wodnosamolotów. W następnych latach wyróżnienie otrzymali między innymi: Chuck Yeager, załoga Apollo 11, F-22 Raptor, Boeing 777 i 787 oraz Global Hawk.

(australianaviation.com.au)