Amerykańska ambasada w Albanii poinformowała o przekazaniu trzydziestu siedmiu pojazdów minoodpornych (MRAP) albańskim siłom zbrojnym. W uroczystej ceremonii 3 kwietnia wzięła udział albańska minister obrony Olta Xhaçka, charge d’affaires ambasady Leyla Moses-Ones i szef sztabu generalnego sił zbrojnych generał brygady Bardhyl Kollçaku.

Minister Xhaçka podziękowała Stanom Zjednoczonym za bezpłatną dostawę wozów i ogólne wsparcie dla tamtejszych sił zbrojnych. Z kolei Moses-Ones podkreśliła, że pojazdy nie tylko przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, ale też wspomogą zdolności wojsk lądowych do wypełniania zobowiązań nałożonych przez NATO.

MRAP-y przekazano w ramach amerykańskiego programu Excess Defense Articles (EDA), zakładającego pomoc sojusznikom poprzez darowiznę używanego sprzętu z nadwyżek amerykańskich sił zbrojnych. Sprzęt pozostaje niewykorzystany w związku z ograniczeniem zaangażowania w Afganistanie i zakończeniem operacji „Iraqi Freedom”.

Umowę z Albanią podpisano w 2015 roku. Na mocy tego porozumienia Waszyngton zobowiązał się do przekazania 250 wozów różnych typów. W 2017 roku Tirana otrzymała siedemdziesiąt pojazdów opancerzonych HMMWV w wariancie M1114 i trzy pojazdy opancerzone MaxxPro w ramach pierwszego etapu realizacji umowy.

W latach 2015–2018 albańscy żołnierze otrzymali również pomoc od włoskich sił zbrojnych, które przekazały siedem lekkich pojazdów opancerzonych Iveco LMV.

Zobacz też: NATO remontuje albańską bazę lotniczą

(janes.com)

Ministerstwo obrony Albanii