Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA ogłosiła 28 kwietnia zakończenie dostaw systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu KM-SAM Block 1. Jest to pierwszy system przeciwlotniczy opracowany w Korei Południowej, aczkolwiek dużą rolę odegrała współpraca z Rosją.

Prace nad systemem KM-SAM Cheongung, znanym wcześniej również jako M-SAM i Cheolmae-2, zainicjowano w roku 2001. Głównym wykonawcą był LigNex1, ale w skład konsorcjum pracującego nad systemem weszło kilkanaście lokalnych i zagranicznych przedsiębiorstw. W grupie tej znalazły się między innymi spółka joint ven­ture Samsunga i Thalesa, która z czasem przekształciła się w Hanwha Systems, a przede wszystkim Ałmaz-Antiej i Fakieł.

Rosjanie mieli zostać zaproszeni do współpracy, po tym jak na południowokoreańskich wojskowych olbrzymie wrażenie wywarł system S-300. Pociski KM-SAM bazują na pociskach 9M96 systemu S-350E, a według nieoficjalnych wiadomości wersje rozwojowe Cheongung mają wykorzystywać technologie opracowane dla S-400. Oprócz wersji lądowych trwają także prace nad wersją morską.

Prace nad systemem ukończono w roku 2011, a już cztery lata później pierwsze egzemplarze trafiły na uzbrojenie południowokoreańskiego lotnictwa. Jednocześnie ruszyły prace nad KM-SAM Block 2, w którym wydłużono zasięg z 40 do 150 kilometrów, a pułap zwalczanych celów zwiększono z 15-20 do 30 kilometrów. Block 2 ma także rozszerzone zdolności zwalczania pocisków balistycznych i będzie stanowić trzon południowokoreańskiej tarczy antyrakietowej.

Ochrzczone przez lokalne media „południowokoreańskim Patriotem” KM-SAM zastępują w linii przestarzałe pociski MIM-23 HAWK.

Zobacz też: Dostarczono pierwszy zestaw systemu S-350 Witiaź

(janes.com, yna.co.kr)

standardowa licencja Youtube