Hyundai Heavy Industries i południowokoreańska agencja zamówień DAPA podpisały kontrakt na pierwszą z sześciu fregat typu FFX-III. Nowe jednostki stanowią kolejny etap ewolucji jednostek typu Incheon, a prace nad nimi HHI rozpoczął już w roku 2016.

Poprzednie typy południowokoreańskich fregat Incheon (FFX-I) i ich udoskonalona wersja Daegu (FFX-II) były optymalizowane odpowiednio pod kątem obrony przeciwlotniczej i zwalczania okrętów podwodnych. Dzięki pociskom manewrującym Haeryong oba typy są jednak zdolne także do atakowania celów położonych w głębi lądu.

FFX-III mają być natomiast optymalizowane pod kątem obrony przeciwlotniczej i stać się elementem morskiego komponentu tarczy przeciwrakietowej. Główną różnicą w stosunku do typu Daegu jest wprowadzenie masztu zintegrowanego z czterema ścianowymi antenami radaru klasy AESA. Zwiększona ma zostać także liczba pionowych wyrzutni rakietowych.

Co zastanawiające, nie wiadomo nic o podjęciu w Korei Południowej prac nad okrętowymi pociskami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi dalekiego zasięgu. Ogranicza to na chwilę obecną główne uzbrojenie FFX-III w tym zakresie do pocisków K-SAAM o zasięgu około 20 kilometrów. Nie wiadomo też nic o ewentualnej integracji wyrzutni K-VLS z amerykańskimi pociskami rodziny Standard Missile.

Podobnie jak fregaty typu Daegu, także FFX-III mają otrzymać napęd hybrydowy. HHI nie podaje szczegółów, można jednak wnioskować, że podobnie jak na poprzednikach w grę wchodzi układ CODLAG złożony z diesli zasilających silniki elektryczne i turbiny gazowej. W nowych fregatach nacisk ma zostać położony na wyciszenie układu napędowego i zmniejszenie w ten sposób szans na wykrycie jednostki przez okręty podwodne.

Kontrakt na prototypową fregatę FFX-III wynosi 400 miliardów wonów (1,31 miliarda złotych). Jednostka ma zostać przekazana południowokoreańskiej marynarce wojennej w roku 2024.

Zobacz też: Lockheed wycofuje się z programu FFG(X)

(navalnews.com, navalnews.net)

Hyundai Heavy Industries