Ministerstwo obrony Republiki Korei poinformowało o zbliżającym się uruchomieniu seryjnej produkcji pocisku przeciwrakietowego dla systemu KM-SAM. Znacząco przybliża to czas uruchomienia południowokoreańskiej tarczy antyrakietowej.

Po serii udanych testów w ostatnich tygodniach pocisk został uznany za nadający się do wykorzystania bojowego. Produkcja ma ruszyć do końca tego roku, a pierwsze rakiety trafią do jednostek w 2019 roku. Sama tarcza antyrakietowa KAMD (Korea Air and Missile Defense System) ma uzyskać gotowość operacyjną na początku następnej dekady.

Prace nad KM-SAM ruszyły w roku 2001. Ze strony południowokoreańskiej głównym wykonawcą jest obecnie LigNex1, współpracujący z Thalesem oraz Ałmaz-Antiejem i Fakiełem. Szeroka współpraca z rosyjskimi przedsiębiorstwami spowodowana jest dużym wrażeniem, które na południowokoreańskich wojskowych wywarł S-300 (na zdjęciu). Nieoficjalnie mówi się zresztą, że wersje rozwojowe KM-SAM będą bazować na technologiach wykorzystanych w S-400.

System znany także jako Cheolmae-2, Cheongung lub M-SAM wszedł do służby w 2015 roku i ma stać się podstawą obrony przeciwlotniczej sił zbrojnych Republiki Korei. Z czasem zdecydowano o rozszerzeniu zadań o zwalczanie rakiet balistycznych, a także opracowaniu wersji morskiej.

(yonhapnews.co.kr)

Ministierstwo oborony Rossijskoj Fiedieracyi