Minęło już blisko pięć lat od rozpoczęcia negocjacji w sprawie sprzedaży japońskich samolotów amfibii ShinMaywa US-2 siłom zbrojnym Indii. Mimo ciszy, która zapadła kilkanaście miesięcy temu, Japończycy mają nadzieję, że transakcję uda się doprowadzić do skutku już niebawem.

Japoński ambasador w Indiach Kenji Hiramatsu przyznał, że rozmowy trwają, ale napotykają różne problemy, zwłaszcza budżetowe, dlatego też nie podpisano jeszcze kontraktu. Indyjska marynarka jest jednak niezmiennie zainteresowana US-2.

– Chcemy uzgodnić szerszy transfer technologii i wyposażenia do Indii – zapewnia Hiramatsu. – Wciąż dyskutujemy. Indyjska marynarka jest gotowa pozyskać US-2. Mamy nadzieję, że wkrótce znajdziemy rozwiązanie. US-2 to najlepszy samolot amfibia na świecie.

Indyjska marynarka wojenna miałaby otrzymać dwanaście samolotów w konfiguracji oznaczonej US-2i zoptymalizowanej do zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Przynajmniej część US-2i miałaby stacjonować na Andamanach i Nikobarach. Pierwotnie cena miała wynosić 1,65 miliarda dolarów.

Zobacz też: Rekordowe strzelanie japońskiej artylerii

(outlookindia.com)

海上自衛隊, Creative Commons Attribution 4.0 International