Japońska policja aresztowała w środę trzech członków kierownictwa firmy Ohkawa Kakohki. Są oni podejrzani o nielegalną sprzedaż do Chin urządzeń umożliwiających produkcję broni biologicznej. W czerwcu 2016 roku wysłali oni do Chin suszarnię rozpyłową.

Urządzenia tego typu są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym i spożywczym, na przykład do produkcji kawy rozpuszczalnej. Suszarnie rozpyłowe mogą jednak zostać wykorzystane do produkcji broni biologicznej i z tego powodu ich sprzedaż objęta jest restrykcjami.

W Japonii eksport tych urządzeń jest możliwy tylko po wcześniejszej akceptacji ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu. Inne wojskowe zastosowanie suszarni rozpyłowej to wytwarzanie materiałów do produkcji akumulatorów litowo-jonowych.

Zatrzymani zgłosili władzom celnym suszarnię jako inne urządzenie. Sprzedane za 172 tysiące dolarów urządzenie wysłano do szanghajskiego oddziału niemieckiej firmy chemicznej. Niewykluczone jednak, iż była to przykrywka dla akcji chińskiego wywiadu, który w ten sposób obchodzi chociażby amerykańskie embargo i kupuje silniki lotnicze.

Zatrzymani to prezes spółki Masaki Ōkawara, jeden z dyrektorów Junji Shimada i doradca przedsiębiorstwa Shizuo Aishima. Biuro bezpieczeństwa publicznego tokijskiej policji analizuje skonfiskowane dokumenty, aby ustalić finalnego odbiorcę urządzenia. Istnieją podejrzenia, że transakcja z roku 2016 nie była jedynym takim przypadkiem. Założone w roku 1980 Ohkawa Kakohki to jeden z czołowych producentów suszarni rozpyłowych.

Jest to kolejna w ostatnich miesiącach afera przemytniczo-szpiegowska z Chinami w roli głównej. W lutym indyjskie władze zatrzymały chiński statek przewożący do Pakistanu autoklaw. Urządzenie zgłoszone władzom celnym jako suszarka przemysłowa może zostać wykorzystane do produkcji stałych materiałów pędnych do pocisków rakietowych.

Zobacz też: Pojazdy NBC dla centralnego okręgu wojskowego

(mainichi.jp)

Morio, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0