Rząd Iraku zdecydował się na zakup kolejnego z amerykańskich produktów przemysłu obronnego. Tym razem do kraju leżącego nad Zatoką Perską trafią roboty saperskie TALON, dzieło firmy QinetiQ North America. Wartość kontraktu wyniesie dwadzieścia milionów dolarów. W cenę wliczono również koszt części zamiennych i szkolenia. Dostawy zakończą się w marcu 2014 roku.

Zaawansowane roboty saperskie mają wzmocnić zdolności irackich żołnierzy do walki z terrorystami podkładającymi ładunki wybuchowe. Nie rozwiąże to wszystkich problemów bezpieczeństwa w Iraku, lecz pozwoli na lepsze radzenie sobie z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED), których wybuchy są przyczyną śmierci wielu żołnierzy.

TALON jest cenionym przez saperów, niewielkim, lekkim (w zależności od wariantu waży od 27 do 54 kilogramów) robotem wojskowym o charakterze modułowym. Do poruszania się wykorzystuje parę gąsienic i jest sterowany przez operatora z maksymalnej odległości jednego kilometra. Obraz przekazywany jest przez kamery o różnym widzeniu (w kolorze, biało-czarny, podczerwień i wizja nocna). Można z nim zintegrować różnego rodzaju osprzęt. W zależności od zamontowanego wyposażenia robot może prowadzić działania rekonesansowe, zwiadowcze lub bojowe. Dobrze radzi sobie z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiacyjnymi, nuklearnymi i zagrożeniami materiałami wybuchowymi (CBRNE), zwłaszcza w przypadku unieszkodliwiania i niszczenia materiałów wybuchowych (EOD). TALON jest szybki i mobilny. Jest w stanie wspinać się po schodach lub skałach, pokonywać sterty gruzu, a także brnąć przez śnieg i poruszać się pod wodą na głębokości do 30 metrów. Pierwsze maszyny tego typu służyły w Bośni i Afganistanie, lecz dopiero w Iraku odegrały znaczącą rolę w rozbrajaniu ajdików.

(blogs.defensenews.com, qinetiq-na.com)