Inżynierowie z firmy Raytheon integrują nowy interfejs żołnierz-maszyna (Warfighter-Machine Interface – WMI) z wersją PDB 8.1 systemu Patriot. Jest to nowa technologia dowodzenia i kierowania, dzięki której operatorzy systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot mogą przeglądać złożone dane w zupełnie nowy, łatwy do zrozumienia sposób.

Interfejs WMI zastąpi pikselową grafikę i skomplikowany system katalogów funkcjami, które doskonale zna każdy gracz – grafiką trójwymiarową, czytelnymi stronami stanu systemu oraz funkcjami wyszukiwania. Przeprowadzone przez Raytheon testy pokazują, że interfejs WMI poprawia czas reakcji żołnierzy i obniża prawdopodobieństwo wystąpienia błędu podczas walki, a także skraca czas potrzebny do wyszkolenia operatorów do obsługi systemu Patriot.

– Raytheon stale ulepsza, aktualizuje i unowocześnia system Patriot tak, aby wyprzedzał on ewoluujące zagrożenia – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony Raytheon. – Dzięki włączeniu opartego na najnowszych technologiach interfejsu WMI do wersji PDB 8.1 szesnastu partnerów programu Patriot otrzyma interfejs użytkownika dający im kompleksowy obraz pola walki.

W 2018 roku amerykańskie wojska lądowe zdecydowały o wdrożeniu interfejsu WMI we wszystkich sześćdziesięciu jednostkach ogniowych i piętnastu batalionach Patriotów zarówno w systemach dowodzenia i kierowania na poziomie batalionu, jak i baterii. Wersja PDB 8.1 z interfejsem WMI ma osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w US Army w 2022 roku. Następnie, gdy partnerzy Patriot będą modernizować swoje systemy do wersji PDB 8.1, interfejs WMI będzie już częścią tej modernizacji.

Zobacz też: Nowy radar dla patriota coraz bliżej

(Informacja prasowa)

Maciej Hypś, Konflikty.pl