Związki międzywyznaniowe w Indiach zawsze były tematem kontrowersyjnym. Hinduiści od wieków z nieufnością patrzeli na muzułmanów zawierających małżeństwa z hinduistkami. Niedawno w położonym na północy stanie Uttar Pradesh przyjęto kontrowersyjne przepisy wymierzone w tak zwany miłosny dżihad – małżeństwa, których rzekomym celem ma być konwersja żony na islam. Koncepcja, odrzucana przez wielu jako teoria spiskowa, stała u podstaw zmian w prawie lokalnym, na którego podstawie skazano już dziesięć osób.

Cztery kolejne indyjskie stany – Madhya Pradesh, Haryana i Karnataka – planują wprowadzić regulacje prawne wzorowane na tych z Uttar Pradesh. Prawodawcy z największego w tym gronie stanu Madhya Pradesh zamierzają przyjąć jeszcze bardziej restrykcyjne rozwiązania. Oprócz wieloletniego więzienia człowiek skazany za „miłosny dżihad” będzie mógł stracić cały majątek.

Opozycyjna partia Samajwadi określa tego rodzaju przepisy jako barbarzyństwo i sposób na dyskryminację indyjskich muzułmanów. Rzecznik prasowy ugrupowania, Ghanshyam Tiwari, spytał retorycznie, czy politycy rządzącej BJP chcą, aby wesele ich córek zamieniło się w akcję policyjną tylko z powodu religii wyznawanej przez zięcia.W kłopoty związane z rzekomym promowaniem „miłosnego dżihadu” wpadła znana indyjska firma produkująca biżuterię. Opublikowana przez Tanishq reklama przedstawiająca harmonijny związek muzułmanina i hinduistki przygotowujących imprezę z okazji nadchodzących narodzin dziecka wywołała ogromne kontrowersje. W wyniku presji ze strony radykalnych ugrupowań prawicowych firma zdecydowała się na wycofanie reklamy.

Aresztowania nie obejmują jednak wyłącznie mężczyzn. W grudniu sąd w Moradabadzie zwolnił z aresztu kobietę zatrzymaną w lipcu tuż po weselu. Aresztowano wówczas również jej ojca i brata, gdy ci udali się do urzędu, aby zarejestrować małżeństwo. W tym miesiącu zatrzymano już siedmiu innych muzułmanów oskarżonych o zawarcie małżeństwa tylko w celu konwersji partnerki. W przypadku skazania może im grozić do 10 lat pozbawienia wolności.

„Miłosny dżihad” nie jest nową koncepcją. W 2018 roku policja w Kerali zbadała czternaście międzywyznaniowych związków, ale nie znalazła podstaw do niepokoju.

Stosunki międzywyznaniowe w Indiach są niezwykle skomplikowane. Najtrudniejsze relacje łączą hinduistów i muzułmanów. Obie grupy traktują się bardzo nieufnie, mając w pamięci nie tylko wojny indyjsko-pakistańskie, ale także wciąż żywą kwestię kontroli nad Kaszmirem. Problem małżeństw między grupami jest marginalny i dotyczy około 2% związków.

Zobacz też: Spór w US Navy o kapelana dla ateistów

(rfi.fr, washingtonpost.com)

Apurv013, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication