W ostatnim czasie doszło do dwóch ważnych wydarzeń dla indyjskich wojsk lądowych. 9 listopada Nowe Delhi odebrało pierwszą partię lekkich armatohaubic holowanych M777A2 kalibru 155 milimetrów. Przekazanie uzbrojenia przez BAE Systems Land & Armaments zbiegło się w czasie z dostawami samobieżnych armatohaubic K9 Vajra kalibru 155 milimetrów. Dostarczyła je południowokoreańska spółka Hanwha Land Systems na mocy kontraktu z 2017 roku.

Dwadzieścia pięć M777A2 wystarczy do sformowania pierwszego pułku artylerii wojsk lądowych (Bhāratīyan Thalasēnā) z lekką nadwyżką, gdyż do jego utworzenia potrzeba osiemnastu sztuk. Dostarczenie tych haubic do pułku zaplanowano na 2019 rok. Docelowo Indie – czwarty użytkownik tego typu uzbrojenia na świecie – otrzymają 145 armatohaubic, które posłużą do utworzenia siedmiu pułków artylerii.

Kontrakt na dostawę M777A2 indyjskim siłom zbrojnym podpisano z uwzględnieniem założeń polityki Make in India, a co za tym idzie, pozostałe armatohaubice powstawać będą w zakładach Mahindra Defence Systems w Faridabadzie w stanie Hariana w północnej części Indii. Tam też trafią podzespoły potrzebne do produkcji. Sprzęt po wyprodukowaniu otrzyma malowanie charakterystyczne dla indyjskich wojsk lądowych.

Dostawa oznacza, że Amerykanie zmieścili się w czasie z realizacją kontraktu. Postanowienia umowne mówiły o tym, że w ciągu dwóch lat od 30 listopada 2016 roku z zakładów w Arlington w stanie Wirginia ma być przekazanych dwadzieścia pięć armatohaubic.

Według aktualnych danych w listopadzie Nowe Delhi odbierze ponadto dziesięć samobieżnych armatohaubic K9 Vajra-T. W lipcu 2019 roku pierwsze mają pojawić się w służbie liniowej. Za rok siły zbrojne otrzymają kolejne czterdzieści, pozostałe pięćdziesiąt – w listopadzie 2020 roku.

Zobacz też: Armata następcą indyjskich T-72?

(army-technology.com, armyrecognition.com)

MON Republiki Korei, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0