Rządy Holandii i Finlandii porozumiały się w sprawie sprzedaży używanych czołgów podstawowych Leopard 2A6. Odpowiednia umowa ma zostać podpisana w tym tygodniu.

Finlandia ma zakupić łącznie 100 Leopardów za około 200 milionów euro. Razem z czołgami sprzedana ma zostać amunicja, części zamienne oraz sprzęt szkoleniowy. Dostawy mają się odbyć w kilku transzach i potrwać do roku 2019. Holandia podjęła decyzję o wycofaniu swoich Leopardów w roku 2011, w związku z cięciami budżetowymi. W magazynach pozostało ponad 400 czołgów, w tym niemal 200 zmodernizowanych do standardu Leopard 2A6. Próby sprzedania posiadanych wozów Indonezji zostały zablokowane przez parlamentarzystów, oskarżających Dżakartę o łamanie praw człowieka; ostatecznie do Indonezji trafiły używane niemieckie Leopardy 2A4. Fiaskiem zakończyła się również próba sprzedaży czołgów do Peru.

Finlandia dołączyła do grona użytkowników Leopardów 2 w roku 2003. Kupiono wtedy 124 wozy w standardzie A4, pochodzące z nadwyżek Bundeswehry. Spośród nich 12 przebudowano na czołgi mostowe i wozy zabezpieczenia technicznego, a kolejny tuzin przeznaczono na części zamienne. W roku 2009 Helsinki zakupiły w Niemczech kolejnych 15 Leopardów 2A4, z przeznaczeniem na części.

(army-technology.com)