W środę 22 maja o godzinie 17.00 na Uniwersytecie Gdańskim Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego organizuje prelekcję „Zapomniany Dywizjon – Polskie Lotnictwo Morskie 1920–1939”.

Z odzyskaniem niepodległości od zawsze wiążemy rok 1918, ale Pomorze było jednym z tych regionów, które na przyłączenie do Polski musiały czekać aż do roku 1920. Razem z polską państwowością pojawiło się tu polskie wojsko, a w tym – polskie lotnictwo morskie.

  • Jak wyglądało budowanie polskiego Pomorza?
  • Jaką rolę odegrały pomorskie bazy lotnicze w formowaniu sił powietrznych?
  • Kim byli i w jakich warunkach pracowali pionierzy lotnictwa w naszej okolicy?

Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas prelekcji przygotowanej przez Ireneusza Makowskiego i Krzysztofa Krężela ze Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku i Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Poza historiami i unikatowymi zdjęciami będzie można zobaczyć niektóre eksponaty z Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego, odkryte i zachowane przez prelegentów.

Spotkanie odbędzie się w Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sali 2.61. Uwaga – wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy dostępne pod tym linkiem.

Zobacz też: Z wizytą w Muzeum II Wojny Światowej

(facebook.com/nzsug)

Maciej Hypś, Konflikty.pl