Grecja rozważa zakup do trzydziestu sztuk myśliwców F-35A, które miałyby zastąpić w służbie najstarsze egzemplarze F-16C/D. Upublicznienie zainteresowania F-35 zbiega się z wypowiedzią wiceadmirała Mathiasa Wintera, kierownika programu F-35, który poinformował Kongres o możliwym dopuszczeniu sprzedaży F-35 do Grecji, Polski, Rumunii, Singapuru i Hiszpanii.

– Poza modernizacją myśliwców F-16 jesteśmy w trakcie wyboru nowego samolotu bojowego dla Grecji, tak żebyśmy mogli stopniowo przechodzić na samoloty nowej generacji – powiedział grecki minister obrony Ewangelos Apostolakis.

Według nieoficjalnych źródeł Grecja już wystosowała zapytanie o cenę i terminarz dostaw dla dwudziestu pięciu do trzydziestu F-35. Jednak ostateczna decyzja będzie zależała przede wszystkim od kondycji finansowej Grecji i chęci Stanów Zjednoczonych do udzielenia długoterminowego kredytu na zakup samolotów.

Obecnie Grecja jest w trakcie modernizacji osiemdziesięciu czterech F-16C/D Block 52+ do wersji F-16V. Modernizacja obejmuje między innymi montaż radaru AESA Northrop Grumman AN/APG-83 czy nowego komputera misji. Wartość kontraktu na modernizację wynosi miliard dolarów, a prace mają się zakończyć w 2027 roku.

Zobacz też: Grecy kupią śmigłowce OH-58D

(flightglobal.com)

US Air Force / R. Nial Bradshaw