Według informacji opublikowanych 31 grudnia przez portal Zone Militaire francuskie przedsiębiorstwo Nexter odpowiedziało rządowi indyjskiemu na opublikowane 1 czerwca zapytanie o informację w sprawie pozyskania 1770 „czołgów przyszłości” w ramach programu FRCV (Future Ready Combat Vehicles). Według niepotwierdzonych doniesień koncern jest gotów wznowić produkcję czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc i dostarczyć je indyjskim wojskom lądowym w wersji XLR.

Informacje płynące z Francji pojawiły się krótko po tych, które wypuścił Kreml. 28 grudnia rzeczniczka rosyjskiej Federalnej Służby do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej Walerija Reszetnikowa poinformowała, że Moskwa zaoferowała Nowemu Delhi opracowanie nowego czołgu na bazie platformy Armata. Do tej pory indyjski rząd miał skontaktować się w sumie z jedenastoma producentami czołgów podstawowych.

W przypadku Leclerców podstawowym problemem byłoby wznowienie produkcji czołgów, które do tej pory znalazły uznanie jedynie w trzech państwach: rodzimej Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i ostatnio w Jordanii (dokąd i tak trafiły z ZEA). Leclerki nie są produkowane od 2000 roku, ale w przypadku tak dużego zamówienia być może opłacalne byłoby wznowienie produkcji, tym bardziej że pojawiają się informacje jakoby Francja potrzebowała więcej czołgów niż 200 Leclerców zmodernizowanych do standardu XLR.Można to wywnioskować z pytania zadanego ministerstwu sił zbrojnych przez posła Nicolasa Dupont-Aignana. Odnosząc się do indyjskiego programu FRCV, parlamentarzysta uznał, że gdyby Nexter zdobył kontrakt, to możliwe byłoby „postawienie linii montażowych” Leclerca we Francji i w Indiach. Dzięki rozmiarom potencjalnej produkcji czołg miałby być atrakcyjny cenowo, zarówno dla indyjskich, jak i francuskich wojsk lądowych, ale też na eksport do innych krajów.

Indyjski T-72M1.
(Hemantphoto79, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

ZM zwraca uwagę, że teoretycznie pomysł brzmi zachęcająco, ale w praktyce jest niemożliwy do spełnienia. Takiego zdania jest francuskie ministerstwo sił zbrojnych, które jednocześnie przyznaje, że współpraca z Indiami jest obiecująca, ale tamtejsze procedury przetargowe są „często długie i złożone”. Tymczasem program pozyskania 1770 „czołgów przyszłości” jest dopiero na etapie żądania informacji. Co więcej, będzie realizowany w trybie partnerstwa strategicznego. Zmusiłoby to Francuzów do transferu technologii, który ostatecznie doprowadziłby do zlokalizowanej produkcji czołgów w Indiach zgodnie z polityką „Atmanirbhar Bharat Abhiyan” – Kampania Samowystarczalne Indie.

Wydaje się więc, że Paryż będzie musiał zadowolić się jedynie modernizacją 200 czołgów i osiemnastu wozów zabezpieczenia technicznego DCL (Dépanneur Char Leclerc) w ramach programu Scorpion (Synergie du Contact Renforcée par la Polyvalence et l’infovalorisation).

Leclerc prowadzący ogień z karabinu maszynowego kalibru 12,7 mm.
(Ministère des Armées)

Indyjski kontrakt na Leclerki prawdopodobnie podzieli los tych, które chciano podpisać z Arabią Saudyjską, Katarem i Szwecją. W przypadku Kataru droga została zamknięta w kwietniu 2013 roku, gdy emirat podpisał z niemieckim Krauss-Maffei Wegmann umowę na dostawę sześćdziesięciu dwóch Leopardów 2. W 2016 roku pojawiła się kolejna szansa, gdyż francuskimi czołgami interesować się miał Rijad. Finalnie Arabia Saudyjska zdecydowała się na zamówienie amerykańskiego sprzętu. Tamtejsze wojska lądowe w 2016 roku miały na wyposażeniu ponad 440 Abramsów w standardzie M1A2S i zdecydowały się nie zwiększać kosztów logistycznych utrzymania parku pancernego.Nexter wraz z niemieckim przedsiębiorstwem Krauss Maffei Wegmann, z którym tworzy konsorcjum KNDS, analizuje inne możliwe rozwiązania w celu spełnienia indyjskich wymagań i przygotowuje odpowiedź. Francuskie ministerstwo sił zbrojnych poinformowało przedsiębiorstwa, że gdy tylko okaże się to konieczne, udzieli wszelkiego wsparcia politycznego dla propozycji przemysłowej i podejmie się pośredniczenia w kontaktach ze stroną indyjską. KNDS z pewnością rozważa możliwość zaproponowania Indusom platformy europejskiego czołgu nowej generacji (Main Ground Combat System).

Jedna z wizji MGCS-a.

Jednak jeśli wziąć pod uwagę ujawnione harmonogramy programów – zarówno FRCV, jak i MGCS – nieprawdopodobne wydaje się, aby ta konstrukcja zdążyła sprostać założonemu terminowi wprowadzania do służby nowych indyjskich czołgów. Nowe Delhi ma nadzieję, że będzie w stanie rozpocząć wymianę czołgów T-72M/M1 Ajeya i przynajmniej części T-90MS w 2030 roku. Francusko-niemiecki wóz ma się zmaterializować – jeżeli w ogóle powstanie – najwcześniej w 2035 roku. Obecnie z powodu braku porozumienia pomiędzy zainteresowanymi przemysłowcami projekt ten utknął w martwym punkcie.

Indyjskie siły zbrojne wznowiły program FRCV, publikując 1 czerwca zapytanie o informację. Nowe Delhi za niezbędne uważa przekazanie przez zwycięzcę technologii potrzebnej do produkcji, bazy logistycznej i pakietów szkoleniowych. Przyszły czołg ma być zdolny do wykorzystywania inteligentnej amunicji, w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych wystrzeliwanych z działa.

FRCV ma być zdolny do zwalczania środków napadu powietrznego, w tym śmigłowców w zawisie i bezzałogowych systemów powietrznych, za pomocą zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, oraz być pokryty obniżającym sygnaturę termiczną kamuflażem wielospektralnym. Nowe Delhi chce, aby miał wbudowane elementy sztucznej inteligencji i nadawał się do walki sieciocentrycznej. Będzie to możliwe dzięki łączu transmisji danych, które odpowiadać będzie za pozyskiwanie współrzędnych celów od maszyn prowadzących zwiad i rozpoznanie.Pozyskanie FCRV ma poprawić logistykę i uprościć zarządzenie zapleczem serwisowym, co również w niekorzystnym świetle stawia konstrukcje zachodnie. Siły zbrojne podkreślają, że zakup tak dużej liczby czołgów jednego typu ograniczy wykorzystanie wielu różnych platform, a ponadto nie zaprzepaści programu produkcji i wprowadzenia do służby Arjunów. Wprowadzenie nowego typu czołgu – tak odległego od sowieckich/rosyjskich konstrukcji – może jednak stworzyć jeszcze większy bałagan oraz problemy z serwisowaniem i szkoleniem załóg.

Nadal nie znamy wszystkich kandydatów na czołg przyszłości dla indyjskich wojsk lądowych. Za jakiś czas może okazać się, że w rywalizacji zwycięży rosyjska T-14 Armata. Za nią przemawia tradycja wykorzystywania sowieckiego/rosyjskiego sprzętu pancernego. Inna sprawą pozostaje fakt, że najnowszy rosyjski czołg wciąż wydaje się niegotowy i ciągle odkładane są dostawy seryjnych egzemplarzy. Być może w tym roku ziszczą się plany rosyjskich wojsk lądowych i od dawna zapowiadana dostawa dwudziestu maszyn dojdzie do skutku.

Zobacz też: Izrael zestrzelił drony laserem zamontowanym na samolocie

US Army / Lacey Justinger