Generał w stanie spoczynku Arup Raha, który dowodził indyjskimi wojskami lotniczymi w latach 2013–2016, udzielił Times of India wywiadu na temat bieżących potrzeb i przyszłości Bhāratīya Vāyu Senā. Głównym zagadnieniem przewijającym się w rozmowie był zakup nowych samolotów wielozadaniowych.

– Wiele samolotów w naszej flocie jest starych – tłumaczył Raha. – Zastępujemy je, ale liczba maszyn do zastąpienia jest ogromna. Rząd zatwierdził plan, według którego będziemy mieć czterdzieści dwie eskadry. Zastąpienie wszystkich starych samolotów wymaga jednak czasu.

– Gdyby kupiono 126 Rafale’i, byłaby to najlepsza możliwa rzecz dla naszego kraju – przekonuje generał. – Ale z jakiegoś powodu, czy to kontroli jakości, czy finansowych, sprawa upadła. Teraz dostaniemy trzydzieści sześć maszyn „prosto z półki”. Odbywałem wówczas codzienne rozmowy z ministrem obrony Manoharem Parrikarem. Rząd uznał, że musi coś zrobić jak najszybciej, bo inaczej ucierpią siły powietrzne. Podjęto więc decyzję, a potem ja się dowiedziałem, że podpisano umowę.

Generał nie szczędził też gorzkich słów pod adresem osób odpowiedzialnych za procedury przetargowe, które uniemożliwiają sprawną modernizację sił zbrojnych.

– Niestety jak tylko zostaje podpisany kontrakt na zwiększenie potencjału naszych sił zbrojnych, kontrowersje sprawiają, że każdy wychodzi na tego złego. Czy to Bofors, czy Rafale. A prawda jest taka, że potrzebujemy tych kontraktów, aby się bronić. Gdy podaje się w wątpliwość cały proces, traci się zaufanie, system traci zaufanie, a ostatecznie nasz kraj przestaje ufać nam [wojsku]. W konsekwencji żaden biurokrata nie zarekomenduje podpisania nowego kontraktu, bo będzie się obawiać represji ze strony organów nadzorczych, nawet po przejściu na emeryturę.

Zobacz też: Kolejna próba Indii zakupu latających cystern

(indiatimes.com)

Abhi010, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0