Filipińskie Siły Morskie (Hukbong Dagat ng Pilipinas) rozpoczęły niedawno procedurę przejęcia jednego z kutrów typu Hamilton należących do amerykańskiej Straży Wybrzeża. Zgodnie ze słowami ich rzecznika, komandora Giovanniego Carla Bacordo, trwają właśnie końcowe negocjacje (między innymi odnośnie ceny) i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, okręt trafi na miejsce jeszcze w pierwszej połowie 2011 roku.

Trzeba podkreślić, że wbrew nazwie kutry US Coast Guard niewiele mają wspólnego z kojarzonymi z II wojny światowej maleńkimi jednostkami torpedowymi, a już na pewno nie rozmiar. Kutry typu Hamilton mają długość 115 metrów, wypierają 3250 ton i mają załogę liczącą blisko 170 osób.

Będzie to największy okręt filipińskiej marynarki, który zwiększy jej możliwości pełnienia służby patrolowej na pełnym morzu i uczestniczenia w operacjach ratunkowych po klęskach żywiołowych. Póki co rekordzistą jest długi na 93 metry BRP Rajah Humabon, niszczyciel eskortowy pamiętający czasy II wojny światowej; zwodowano go w styczniu 1943 roku.

(naval-technology.com)