Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony potwierdził, że grupa amerykańskich inspektorów, zgodnie z założeniami Traktatu o Otwartych Przestworzach, rozpoczyna dziś loty obserwacyjne nad terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusi: „Misja trwać będzie od 30 lipca do 4 sierpnia. Loty rozpoczną się na moskiewskim lotnisku Kubinka” – uzupełnił rzecznik. Inspektorom amerykańskim towarzyszyć będą na pokładzie samolotu obserwacyjnego Boeing OC-135B rosyjscy i białoruscy eksperci, których zadaniem będzie kontrola wcześniej ustalonej trasy lotu.

W dniach 8–17 kwietnia tego roku grupa rosyjskich obserwatorów wojskowych na pokładzie samolotu Tu-154 LK-1 uczestniczyła w analogicznych lotach nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Zasięg tej kontroli wynosił 4250 kilometrów. Z kolei w dniach 2–5 maja miała miejsce połączona misja obserwacyjna amerykańsko-turecka na pokładzie CASA CN-235, której obszarem zainteresowania była Rosja.

Traktat o Otwartych Przestworzach, którego sygnatariuszem jest również Polska, został podpisany 24 marca 1992 w Helsinkach, a wszedł w życie 1 stycznia 2002 roku. Głównym założeniem układu jest propagowanie otwartości i przejrzystości działań wojskowych poprzez loty obserwacyjne w przestrzeni powietrznej państw-sygnatariuszy. Porozumienie uważane jest za istotny element zaufania i bezpieczeństwa międzynarodowego.

(en.rian.ru)

US Air Force