Manohar Parrikar, indyjski minister obrony, podczas ubiegłotygodniowego spotkania z dziennikarzami poinformował, że Nowe Delhi rozważa wydzierżawienie drugiego okrętu podwodnego od rosyjskiej marynarki wojennej. Temat ten był prawdopodobnie omawiany podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Indiach w zeszłym tygodniu.

Sprawa leasingu drugiego okrętu projektu 971 Szczuka-B (w kodzie NATO: Akula) o napędzie jądrowym pojawiła się w lipcu 2013 roku. Źródła indyjskie twierdziły nawet, że Rosjanie są gotowi do negocjacji. W kwietniu ubiegłego roku podczas ceremonii przyjęcia do służby w Bhāratīya Nau Senā okrętu podwodnego INS Chakra (vel K-152 Nerpa), ówczesny minister obrony Indii, AK Antony, poinformował o złożeniu stronie rosyjskiej propozycji wydzierżawienia drugiego okrętu typu Akuła. Wówczas Władymir Dorofiejew, dyrektor biura konstrukcyjnego Malachit, z optymizmem patrzył w przyszłość i twierdził nawet, że szybko dokończony okręt podwodny Irbis, ulepszony poprzez zastosowanie rozwiązań opracowanych dla rosyjskich okrętów projektu 885 (typ Jasień), może stanowić przedmiot hindusko-rosyjskich rozmów.

Kreml nigdy poważnie nie wypowiadał się na temat oddania w dzierżawę drugiego okrętu. Szef państwowego koncernu Rostech, Siergieja Czemiezowa, stwierdził wówczas, że sprawy tej nigdy nie omawiano, a także nie otrzymano z Indii żadnych oficjalnych wniosków. A było to możliwe dzięki zapisom kontraktu na wydzierżawienie Nerpy, który zawierał klauzulę o możliwości dokonania kolejnej transakcji w przedmiocie leasingu drugiego okrętu projektu 971.

(sputniknews.com; na zdjęciu INS Chakra (vel K-152 Nerpa) w barwach Bhāratīya Nau Senā, fot. Indian Navy, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.5 India)

Indian Navy, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.5 India