Agencja Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Agency) dostarczyła ostatni z czterech śmigłowców Airbus Helicopters H215 Super Puma zamówionych przez Hiszpanię. Wszystkie cztery śmigłowce znajdują się w 802. Eskadrze hiszpańskich sił powietrznych stacjonującej na Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich. Dostawy rozpoczęły się w 2016 roku.

Wszystkie maszyny są wyposażone głównie pod katem prowadzenia misji poszukiwawczo–ratunkowych. Śmigłowce mają dodatkowe zbiorniki paliwa zwiększające zasięg do 560 kilometrów, radio wysokiej częstotliwości, wyciągarkę, kokpit przystosowany do gogli noktowizyjnych i pływaki ratunkowe. W październiku 2015 roku jedna z Super Pum 802. Eskadry rozbiła się na Atlantyku w czasie lotu z Mauretanii do bazy macierzystej.

H215 to nowe oznaczenie śmigłowców znanych wcześniej jako AS332 C1e/L1e Super Puma. Ich produkcja została wznowiona przez Airbus Helicopters pod nowym oznaczeniem w 2015 roku. Hiszpania ma duże doświadczenie ze śmigłowcami tej rodziny. Od 1973 roku użytkuje oryginalne Pumy, w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych zakupiono Super Pumy, a w 2004 roku – Cougary.

Zobacz też: Dodatkowe NH90 dla Hiszpanii

(janes.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl