W amerykańskiej stoczni Newport News Shipbuilding, należącej do koncernu Huntington Ingalls Industries, palniki plazmowe wykonały pierwsze cięcia arkuszy blachy stalowej, które posłużą do budowy okrętu podwodnego USS Columbia (SSBN 826). Stocznia rozpoczęła formalne prace trzy tygodnie przed ustalonym terminem.

– Minęło pół wieku, odkąd w Newport News Shipbuilding zbudowano podwodny nosiciel pocisków balistycznych – powiedział Jason Ward, wiceprezes do spraw konstrukcji w programie Columbia. – Dziś formalnie przechodzimy od fazy projektowania do etapu konstrukcji.

– Cięcie pierwszych blach stali jest kamieniem milowym, który oznacza, że nasza baza przemysłowa jest gotowa do produkcji – dodał Ward. – Pracowaliśmy nad tym, aby zgromadzić duży potencjał stoczniowy, i wyciągnęliśmy wnioski z udanego programu okrętów typu Virginia, które przełożą się na program Columbia.

US Navy planuje zbudować dwanaście nosicieli rakiet balistycznych z głowicami atomowymi typu Columbia, które zastąpią w przyszłości okręty typu Ohio. Konstrukcja odbywać się będzie w Wirginii, Rhode Island i Connecticut, a General Dynamics Electric Boat odpowiadać będzie za montaż i dostawę tych okrętów dostarczać wszystkie okręty podwodne.

USS Columbia trafi do marynarki wojennej w 2027 roku. Od tego czasu wycofywane będą okręty typu Ohio. Pierwszy patrol operacyjny nowego okrętu zaplanowano na 2031 rok.

Zobacz też: Rosja porzuciła plany budowy Boriejów-B

(defenseworld.net, navaltoday.com)

Huntington Ingalls Industries