Podczas IX Międzynarodowej Wystawy Broni, Sprzętu Wojskowego i Amunicji Russia Arms EXPO w Niżnym Tagile zaprezentowano bojowy wóz wsparcia czołgów BMPT-72. Terminatora 2 zbudowano w oparciu o platformę czołgu T-72. – Kolejne wersje tej rodziny pojazdów najprawdopodobniej będą oparte na podwoziu Armaty – powiedział Dmitrij Rogozin.

W zasadzie pozostawiono uzbrojenie jego poprzednika, na które składają się dwie armaty automatyczne 2A42 Tułamaszzawod 2A42 kalibru 30 milimetrów. Mogą prowadzić ogień również przeciwko powietrznym celom poddźwiękowym. Właściwość uzyskano dzięki dużemu kątowi podniesienia lufy (74°) i wysokiej szybkostrzelności (550 pocisków na minutę). Dwa magazynki są w stanie załadować amunicję w liczbie 850 pocisków na minutę. W skład uzbrojenia wchodzą także dwa współosiowo zamontowane granatniki AGS-17A lub AG-30 kalibru 30 milimetrów i cztery naprowadzane laserowo rakietowe pociski przeciwpancerne 9M120 Ataka-T kalibru 130 milimetrów o maksymalnym zasięgu 5 kilometrów. Ponadto BMPT-72 wyposażono w dwie wyrzutnie granatów dymnych i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra.

W nowej wersji ulepszono system kierowania ogniem i zapewniono dodatkową ochronę systemowi wieżowemu, który uległ spłaszczeniu ze względu montaż pocisków przeciwpancernych 9M120 Ataka-T obok siebie. – Główną zaletą pojazdu pozostaje wykorzystanie do jego budowy platformy czołgu T-72, co gwarantuje wszystkim operatorom możliwość szybkiej modernizacji poprzez integrację potrzebnego uzbrojenia – powiedział rzecznik prasowy Uralwagonzawodu przed ujawnieniem maszyny.

BMPT-72 jest ciężkim, bojowym wozem wsparcia ogniowego. Na polu walki współdziała zarówno z piechotą, jak i z oddziałami pancernymi. Jego głównym zadaniem jest wsparcie ogniowe w czasie walk toczonych na obszarach miejskich. Idea budowy nowego pojazdu wsparcia czołgów pojawiła się już w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych na podstawie doświadczeń zdobytych przez wojska rosyjskie w czasie pierwszej wojny w Czeczenii, zwłaszcza podczas walk w terenie zurbanizowanym w Groznym.

(en.rian.ru)