W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Nowe Delhi zrezygnowało z planów uczynienia z lotniskowca Viraat okrętu muzeum i postanowiło skazać okręt na złomowanie. Teraz wyszło na jaw, że brytyjski biznesmen Andy Trish planuje przeznaczyć 20 milionów dolarów na wykup okrętu.

Obecny Viraat to dawny brytyjski HMS Hermes, służący w Royal Navy w latach 1959–1984 i mający za sobą udział w wojnie o Falklandy w 1982 roku. Okręt sprzedano do Indii w roku 1987.

Trish – właściciel przedsiębiorstwa NCI Technologies działającego w branży IT – również jest weteranem wojny o Falklandy. Był wówczas młodym lotnikiem marynarki wojennej i niejeden raz startował z pokładu Hermesa. O przejęcie Viraata stara się od roku 2017 i wycofania jednostki ze służby pod banderą indyjską. Wówczas rząd Indii nie był zainteresowany sprzedażą, ponieważ miał własne plany przekształcenia lotniskowca w pływający hotel. Z czasem okazało się, że Nowe Delhi nie znalazło 90 milionów funtów potrzebnych na zrealizowanie tego projektu i zdecydowało o jego złomowaniu.

– Możemy złożyć ofertę i sprowadzić okręt z powrotem do Wielkiej Brytanii – powiedział Trish kilka dni temu. – W tej chwili nie jestem w stanie określić terminu, ponieważ dopiero się o tym dowiedzieliśmy.

Po uzyskaniu informacji z indyjskiego ministerstwa obrony Trish spędził sześć godzin, rozmawiając przez telefon z ludźmi w Indiach. W jego kampanię ponownie zaangażował się konserwatywny poseł David Campbell Bannerman, który pomagał Trishowi już w roku 2017.

Trish podkreślił, że poprosi rząd Wielkiej Brytanii o udzielenie pomocy politycznej, ale pomysł wykupu Viraata całkowicie prywatnym przedsięwzięciem i nie będzie wymagał finansowania z kieszeni podatników. Po powrocie do Wielkiej Brytanii Hermes ma być przekształcony w muzeum w Liverpoolu lub Londynie. Już teraz odrzucono Plymouth, ponieważ w mieście nie ma wystarczająco dużego ruchu turystycznego, aby przedsięwzięcie się opłacało.

Zobacz też: THAAD i Patriot oferowane Indiom

(plymouthherald.co.uk, cornwalllive.com)

Indian Navy, Creative Commons Attribution 2.5 India