Państwowe przedsiębiorstwo Ukroboronprom zrealizowało dostawę pierwszych sześciu mobilnych moździerzy BARS-8MMK kalibru 120 milimetrów dla ukraińskich wojsk lądowych. Uzbrojenie tego typu ma już za sobą pierwsze próby ogniowe wykonane przez siły zbrojne. Nowe moździerze wykorzystują podwozie kołowego pojazdu opancerzonego BARS-8 z napędem na cztery koła.

Pojazd tego typu zaprojektowało i wyprodukowało ukraińskie przedsiębiorstwo Bogdan na podwoziu kołowym Dodge Ram. BARS-8 ma masę całkowitą 10 ton i ładowność 2 tony. Napędzany jest silnikiem wysokoprężnym Cummins V8 o pojemności 6,7 l i mocy 350 koni mechanicznych. Sprzężony jest z sześciobiegową automatyczną lub manualną skrzynią biegów Allison. Może poruszać się z maksymalną prędkością 120 kilometrów na godzinę. Według producenta BARS-8 jest zdolny do pokonywania rowów wypełnionych wodą o głębokości 0,76 metra, wzniesień o kącie nachylenia do 60% i zboczy w zakresie od 20% do 40%.

BARS-8 oferuje ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich do poziomu 2 według NATO-wskiej normy STANAG 4569.

Jednostka ogniowa kalibru 120 milimetrów znajduje się z tyłu pojazdu i jest automatycznie rozmieszczana do pozycji bojowej. Wysuwanie następuje za pomocą układu teleskopowego. Doprowadzenie systemu artyleryjskiego do stanu gotowości bojowej zajmuje tylko 30 sekund, a po oddaniu strzału załoga może zwinąć pozycję w czasie poniżej 20 sekund.

BARS-8MMK ma trzyosobową załogę i może przewozić maksymalnie sześćdziesiąt pocisków moździerzowych. Pojazd wyposażono w zintegrowany system kierowania ogniem, który może być obsługiwany z kabiny lub spoza pojazdu. Maksymalna donośność to 8 kilometrów, zaś szybkostrzelność kształtuje się na poziomie 12 pocisków na minutę.

Zobacz też: MSPO: Moździerze piechoty z Tarnowa

(armyrecognition.com)

materiały prasowe Ukroboronpromu