Arabia Saudyjska i Izrael prowadzą rozmowy na temat potencjalnego zakupu przez Rijad systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Informacja ta jest tylko na pozór zaskakująca, bowiem już wcześniej Izrael chciał odpłatnie przekazać Kipat Bar’zel w celu przeciwdziałania ostrzałowi rakietowemu z terytorium Jemenu.

O tym, że Saudowie są zainteresowani Żelazną Kopułą, doniósł szwajcarski dziennik Basler Zeitung, na którego łamach stwierdzono, że w Abu Zabi saudyjscy eksperci wojskowi zapoznawali się z technologią działania systemu. Wybrano terytorium poza granicami obu państw z uwagi na nieutrzymywanie stosunków dyplomatycznych przez Izrael i Arabię Saudyjską.

Oba kraje prawdopodobnie zmierzają jednak do częściowej normalizacji stosunków. Zakłada się, że obecnie są to kontakty na poziomie nieformalnym, szczególnie wywiadów obu państw. Celem zbliżenia ma być uformowanie wspólnego frontu przeciwko Iranowi (zobacz też: Rywalizacja o hegemonię w świecie muzułmańskim), którego pozycja na Bliskim Wschodzie uległa wzmocnieniu, szczególnie dzięki działaniom przeciwko Da’isz w Syrii.

W listopadzie 2017 roku szef sztabu Sił Obronnych Izraela, generał Gadi Eisenkott, powiedział, że jego kraj jest gotowy zmienić stosunki z niektórymi bardziej umiarkowanymi państwami arabskimi, aby utworzyć wspólny front przeciwko Teheranowi. Jego stanowisko poparł minister obrony Awigdor Lieberman.

Według doniesień szwajcarskiej gazety Arabia Saudyjska ma być również zainteresowana aktywnym systemem obrony pojazdów. Oba państwa mają już współpracować w sprawach militarnych.

Wracając do sprawy próby przekazania Arabii Saudyjskiej zestawów Żelaznej Kopuły, należy zauważyć, że miało dojść do tego w maju 2015 roku, gdy znacznie wzrosła częstotliwość ataków rakietowych z Jemenu.

Według arabskojęzycznego dziennika Rai al-Jum o ofercie dyskutowano podczas spotkania przedstawicieli Izraela i Arabii Saudyjskiej, do którego doszło w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Ammanie. Warto podkreślić, że kontakty te były utrzymywane w największej tajemnicy, a rzecznik jordańskiego rządu przekonywał, że tego typu spotkanie się nie odbyło. Z rzekomej transakcji nic nie wyszło, gdyż Rijad miał odrzucić izraelską ofertę.

Obecnie temat sprzedaży odżywa, ale brak jest rzetelnych informacji w tej sprawie. Szczegóły nie są znane, a fakt zapoznawania się z technologią Kipat Bar’zel również budzi wątpliwości. Pozostaje czekać na rozwój sytuacji i oficjalne potwierdzenie którejś ze stron, co jest wielce wątpliwe, lub pojawienie się kolejnych przecieków.

Zobacz też: Żelazna Kopuła trafi do Azerbejdżanu

(jpost.com, timesofisrael.com, report.az)

Israel Defense Forces/ Nehemiya Gershoni