Tureckie siły zbrojne zamówiły nieujawnioną liczbę samobieżnych lufowych zestawów przeciwlotniczych Korkut kalibru 35 milimetrów. W związku z tym FNSS Savunma Sistemleri poinformowała o zakończeniu fazy przedprodukcyjnej i jednocześnie rozpoczęciu produkcji seryjnej. Wcześniej przeprowadzono ocenę potencjału bojowego systemu, w którego skład wchodzić będą dwa pojazdy bojowe uzbrojone w dwulufowe działko kalibru 35 milimetrów i jeden pojazd dowódczy.

Docelowo jednak w tureckich siłach zbrojnych będą służyć w układzie trzy plus jeden. Program, w którego ramach powstaje Korkut, jest jednym z projektów prowadzonych przez podsekretariat do spraw przemysłu obronnego, aby wzmocnić tureckie wojska lądowe (zobacz też: Ambitne plany tureckiego przemysłu obronnego). Przedsiębiorstwem wiodącym jest Aselsan, FNSS występuje zaś w roli podwykonawcy, dostarczając podwozie opancerzonego pojazdu ACV-30, dysponującego zdolnościami amfibijnymi. Porozumienie o współpracy między obiema firmami podpisano 2 grudnia 2016 roku.

Dostawy pierwszych egzemplarzy podwozi zaplanowano na maj 2018 roku. Wówczas trafią one do firmy Aselsan, gdzie będą wyposażane i uzbrajane. Pojazdy bojowe otrzymają bezzałogowy moduł uzbrojenia z dwiema armatkami automatycznymi kalibru 35 milimetrów o szybkostrzelności 1100 pocisków na minutę. Ich dostawami zajmie się firma Rheinmetall MKEK Technologies. Załoga składać się będzie z dowódcy, strzelca i kierowcy. Na szczycie wieży znajduje się również radar kierowania ogniem, termowizor i kamera telewizyjna po prawej stronie.

Pojazd dowódczy dysponował będzie radarem wykrywania i śledzenia celów w odległości do 70 kilometrów. Łączność między oboma pojazdami będzie zapewniana przez szerokopasmowy system transmisji danych. System będzie miał za zadanie zwalczać samoloty bojowe, śmigłowce, bezzałogowe statki latające i pociski odpalane z pokładów samolotów.

Zobacz też: Turcja pozyska pojazdy desantowe dla Anadolu

(armyrecognition.com)

materiały prasowe FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.