Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen potwierdziła dzisiaj w Wilnie zgodę  Berlina na sprzedaż Litwie haubic samobieżnych PzH 2000. Nieco światła padło również na ewentualność zakupu przez nadbałtyckie państwo transporterów opancerzonych Boxer.

Litwa otrzyma dwanaście haubic pochodzących z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry. Aktualnie trwają negocjacje, a podpisanie umowy nastąpi prawdopodobnie w maju. Kontrakt ma obejmować również szkolenie załóg, pomoc techniczną i dostawę pojazdów pomocniczych. Von der Leyen zapowiedziała, że umowa będzie spisana na „solidarnych warunkach”. Podobne porozumienie zawarła w lipcu Chorwacja; za tuzin haubic z dodatkami Zagrzeb zapłacił około czterdziestu milionów euro.

Od kilku miesięcy Wilno czyniło również starania, aby nabyć partię transporterów opancerzonych Boxer, również pochodzących z nadwyżek Bundeswehry. Obecnie wiadomo, że Litwini rozpoczną negocjacje bezpośrednio z producentem pojazdów, grupą ARTEC. Negocjacje będą wspierane przez niemiecki rząd.

Od początku roku na terenie Litwy znajduje się 950 żołnierzy Bundeswehry, którzy uczestniczyli w ćwiczeniach i prowadzili szkolenia litewskiej armii. W ramach pomocy NATO dla wschodnich państw członkowskich Berlin planuje wysłać na ich terytorium w tym roku około pięciu tysięcy żołnierzy.

(welt.de, fot. Ralf Dillenburger na licencji  GNU Free Documentation License, Version 1.2 or any later version)