Podczas defilady z okazji Narodowego Dnia Armii irańskie wojska lądowe zaprezentowały nowy transporter opancerzony Heidar-6, opracowany przez inżynierów lokalnego przemysłu obronnego. Skonstruowano go na bazie poradzieckiego kołowego transportera opancerzonego BTR-60PB, dodając pewne modyfikacje, skądinąd znane już wcześniej. Dowództwo wojsk lądowych twierdzi jednak, że jest to kolejny przykład znaczących postępów w produkcji szerokiego wachlarza sprzętu przez irański przemysł zbrojeniowy (zobacz: Czołg Karrar oficjalnie zaprezentowany).

Heidar-6 opiera się na odnowionym kadłubie BTR-60PB, z którego usunięto oryginalny moduł uzbrojenia i zastąpiono go sowiecką wieżą z BMP-1 uzbrojoną w gładkolufową armatę 2A28 Grom kalibru 73 milimetry. Waży ona 115 kilogramów, obsługiwana jest ręcznie przez strzelca i zasilana przez karuzelowy automat ładowania lub ręcznie. Dysponuje zapasem czterdziestu nabojów, które znajdują się z prawej strony tylnej części stanowiska strzeleckiego.

Uzbrojenie podstawowe uzupełnione jest o karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra umieszczony współosiowo po prawej stronie armaty. Ponadto na dachu pojazdu znajduje się wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14M Malutka z zapasem pięciu pocisków, w tym jednym gotowym do natychmiastowego odpalenia.

BTR-60PB jest napędzany dwoma sześciocylindrowymi silnikami benzynowymi GAZ-49B o mocy 90 koni mechanicznych każdy. Sprzęgnięty jest z manualną skrzynią biegów z czterema biegami do przodu i jednym wstecznym. Porusza się z maksymalną prędkością 80 kilometrów na godzinę, zaś jego maksymalny zasięg wynosi 500 kilometrów.

Zobacz też: Ghaher-313 przygotowuje się do pierwszego lotu?

(armyrecognition.com)

Nemo5576, domena publiczna