W niedzielę 12 marca odbyła się prezentacja czołgu podstawowego Karrar (w farsi: napastnik). Wydarzenie odbyło się w kompleksie przemysłu pancernego Bani-Haszem, położonym w miejscowości Dorud w ostanie Lorestan. W obecności irańskiego ministra obrony generała Hosejna Dehghana zainaugurowano jednocześnie działalność kompleksu, a także dokonano oficjalnego uruchomienia linii produkcyjnej Karrara.

Jak zwykle nie brakowało przesyconych megalomanią wypowiedzi typowych dla irańskich polityków. Dehghan określił Karrara jako „jeden z najbardziej zaawansowanych czołgów na świecie” i powiedział, że jest on zbudowany w całości w Iranie, a w niektórych aspektach przewyższa T-90MS (na zdjęciu tytułowym).

Nowo zaprezentowany irański czołg określa się jako bardzo podobny do rosyjskiego T-90MS, ale też jako głęboką modernizację czołgu T-72S Szilden (T-72M1M1). Uzbrojony jest w armatę gładkolufową 2A46M kalibru 125 milimetrów z przedmuchiwaczem oraz zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra umiejscowione na szczycie wieży czołgowej. – Karrar jest zdolny do wystrzeliwania pocisków przeciwczołgowych naprowadzanych laserowo i może być obsługiwany przez dowódcę i działonowego z dwóch równoległych stanowisk – oznajmił Dehghan.

Front i boki kadłuba maszyny wyposażono w pancerz reaktywny, podobne opancerzenie ma przód wieży, zaś jej tył chroni pancerz z siatkowymi osłonami przeciwkumulacyjnymi. Według irańskiego ministra obrony Karrar otrzymał elektro-optyczny system kierowania ogniem, dalmierz laserowy i komputer balistyczny. Czołg jest w stanie strzelać do celów stacjonarnych i ruchomych w dzień i w nocy.

Wyposażony został również w system nawigacji, który wyświetla dane na pulpicie kierowcy. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Iranu czołg może pokonywać przeszkody terenowe, w tym rowy przeciwczołgowe i rzeki, oraz poruszać się pod wodą.

O Karrarze głośno już było w sierpniu ubiegłego roku, gdy państwowa telewizja Telewebion pokazała jego pierwsze ujęcia. O powstaniu czołgu media irańskie informowały już w lutym roku 2016.

Zobacz też: Iran rezygnuje z T-90

(armyrecognition.com, en.mehrnews.com)

Aleksey Kitaev na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported