Na amerykańską firmę Academi LLC, znaną bardziej jako Blackwater, nałożono karę grzywny w wysokości 7,5 miliona dolarów za nielegalny handel bronią. W sumie firma zapłaci prawie 50 milionów dolarów kary, ponieważ do obecnej dochodzi wcześniejsza kwota 42 milionów dolarów za nielegalną działalność w Iraku oraz Sudanie.

Jak poinformował Departament Sprawiedliwości USA, firma zdecydowała się na dobrowolne przyjęcie tego rodzaju kary w zamian za uniknięcie procesu. Ugoda została zawarta w Karolinie Północnej, czyli miejscu siedziby i ośrodka szkoleniowego tej firmy.

Podczas toczącego się pięć lat śledztwa firmie postawiono zarzuty niezgodnej z prawem działalności w latach 2005-2008. W szczególności chodziło o nielegalną produkcję i handel bronią automatyczną, transporterami opancerzonymi oraz helikopterami. Academi LLC prowadziła również szkolenia wojskowe w Kanadzie bez zgody amerykańskich władz. Ponadto firma trudniła się sprzedażą urządzeń elektronicznych do tzw. krajów wysokiego ryzyka (Sudan).

(defencetalk.com)