Związek zawodowy indyjskich pracowników cywilnych zatrudnionych w sektorze obronnościowym (AIDEF) wystosował list do ministerstwa obrony, w którym sugeruje anulowanie kontraktu na południowokoreańskie haubice K9 Thunder. W liście adresowanym do ministra obrony Aruna Jaitleya zgłoszono wątpliwości dotyczącego kupna K9 zamiast lokalnie produkowanych haubic holowanych Dhanush kalibru 155 milimetrów.

Do wystosowania pisemnego oświadczenia, które może z kolei przerodzić się w szerszą dyskusję, doszło po wypadku na ćwiczeniach artyleryjskich w Korei Południowej. Odbyły się one w piątek 18 sierpnia w mieście Cheorwon w północnej części Korei Południowej i miały na celu poprawę celności artylerii w przypadku wojny z Koreą Północną.

Według twórców listu K9 Thunder to broń niskiej jakości, zaś ostatni wypadek podał w wątpliwość jej wartość bojową. Związkowcy powołują się na politykę Make in India i strategię inwestycji w rodzimy przemysł obronny.

W wyniku eksplozji wewnątrz haubicy dwóch południowokoreańskich żołnierzy zginęło, a pięciu odniosło rany. Choć dokładna przyczyna eksplozji jest nadal przedmiotem dochodzenia, służba prasowa południowokoreańskich wojsk lądowych, powołując się na relacje rannych, określiła wstępny powód wypadku. Prawdopodobnie doszło do eksplozji materiału miotającego.

Siły zbrojne Korei Południowej postanowiły wstrzymać wszelkie strzelania ćwiczebne do czasu zbadania dokładnej przyczyny wybuchu. Ustanowiono również kompleksowy zespół dochodzeniowy złożony z urzędników państwowych i ekspertów cywilnych, który ma zająć się dogłębnym wyjaśnieniem zdarzenia.

Według śledztwa parlamentarnego przeprowadzonego w 2016 roku w ciągu ostatnich pięciu lat raportowano o ponad 1700 nieprawidłowościach w działaniu haubic K9. Dane mówią, że od 1999 roku, gdy wyprodukowano prototyp tej haubicy, do użytku oddano ponad 500 sztuk. W ramach kontraktu z 2014 roku do Polski trafi 120 podwozi samobieżnych haubic K-9 dla armatohaubic Krab.

W kwietniu 2017 roku zatwierdzono zakup 100 południowokoreańskich haubic samobieżnych K9, które otrzymały nazwę własną Vajra (piorun). Będą powstawać przy udziale Hanwha Techwin i indyjskiego koncernu Larsen & Toubro. Do niedawna mówiło się, że zamówienie może przekroczyć nawet 250 sztuk, gdyż potrzeby indyjskich artylerii są ogromne. W ramach programu reorganizacji i modernizacji artylerii (Field Artillery Rationalization Plan) zgłoszono zapotrzebowanie na około 3500 haubic 155 milimetrów o lufach długości 39 i 53 kalibrów.

Zobacz też: Artyleryjska afera w Indiach

(koreaherald.com, defenseworld.net)

Republic of Korea Armed Forces