Według nieoficjalnych informacji Indie i Wietnam są bliskie podpisania pierwszych kontraktów zbrojeniowych. Rozmowy mają dotyczyć systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu Akash i śmigłowców Dhruv.

System Akash został po raz pierwszy zaoferowany Wietnamowi na przełomie 2016 i 2017 roku. Jest to niewątpliwie interesująca propozycja. Akash mógłby stworzyć średnie piętro systemu obrony przeciwlotniczej, uzupełniając system dalekiego zasięgu S-300PMU1 oraz bliskiego zasięgu Spyder-SR.

Również Dhruv nie jest nowością. Indie wymieniały Wietnam jako potencjalnego klienta w marcu 2017 roku. To także atrakcyjna oferta dla południowoazjatyckiego państwa, nieposiadającego nowoczesnych lekkich śmigłowców wielozadaniowych.

Indyjskie ministerstwo obrony informowało o rozmowach w połowie lipca 2018 roku. Mówiono wówczas o systemach Akash i BrahMos. Ten ostatni – naddźwiękowy pocisk manewrujący – jest już od lat obiektem pożądania Hanoi. Wietnamczycy widzą w BrahMosie szansę na zniwelowanie przewagi Chin na morzu.

Zobacz też: Produkcja indyjskiej broni w Wietnamie?

(economictimes.indiatimes.com, twitter.com/CarlosaSCSinfo)

Noel Reynolds, Creative Commons Attribution 2.0 Generic