Wielka Brytania jest kolejnym państwem, które w ciągu ostatnich miesięcy zdecydowało się na rozpoczęcie przygotowań do działań bojowych w przestrzeni kosmicznej. Jako główna przyczyna takiego kroku wymienia się zagrożenie stwarzane przez Rosją, Chiny, Iran i Koreę Północną.

Rosyjskie i chińskie programy broni antysatelitarnych są ogólnie znane. Iran i Korea Północna pozostają wprawdzie w tyle, jednak opracowały skuteczne systemy zakłócania łączności satelitarnej i sygnałów GPS. Oba kraje mają także pracować nad naziemnymi systemami broni laserowej i mikrofalowej przeznaczonymi do zwalczania satelitów.

Wielka Brytania posiada obecnie ponad pięćdziesiąt satelitów cywilnych i wojskowych istotnych dla funkcjonowania tak państwa, jak i sił zbrojnych. Ministerstwo obrony zainicjowało program, mający w ciągu piętnastu lat przygotować siły zbrojne do prowadzenia działań wojennych w przestrzeni kosmicznej. Pierwszym krokiem było przyznanie dwunastu firmom łącznie 1,5 miliona funtów na odpowiednie programy badawcze.

W chwili obecnej Londyn jest najbardziej zainteresowany zapewnieniem bezpieczeństwa własnym satelitom. Badania mają koncentrować się na systemach obserwacji i monitorowania aktywności innych państw w kosmosie. Nowatorskie podejście proponuje natomiast Oxford Space Systems. Korzystając z technik znanych z origami, firma pracuje nad satelitami zdolnymi do zmiany swoich sygnatur i oszukiwania w ten sposób przeciwnika.

W dalszej perspektywie pod uwagę brane jest także rozmieszczenie w kosmosie niesprecyzowanych jeszcze „środków odstraszania”. Podpisany w roku 1967 Traktat o przestrzeni kosmicznej zabronił rozmieszczania na orbicie okołoziemskiej broni masowego rażenia, więc pod nazwą „środki odstraszania” należy rozumieć różnorodne systemy ofensywne przeznaczone do zwalczania wrogich satelitów.

W ciągu ostatnich miesięcy coraz więcej państw zaczęło zwracać uwagę na przestrzeń okołoziemską jako kolejne pole walki. W marcu Indie skutecznie przetestowały pocisk antysatelitarny. Francja powołała w lipcu dowództwo kosmiczne, zaś Japonia utworzyła w ramach Powietrznych Sił Samoobrony specjalną jednostkę odpowiadającą za działania w przestrzeni kosmicznej. Oba państwa planują również ambitne projekty zbrojeń, które można określić jako „gwiezdne wojny”.

Zobacz też: Fiodor – rosyjski robot astronauta i… rewolwerowiec

(telegraph.co.uk)

NASA