Komendant amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej, generał David H. Berger, zakazał podległym sobie żołnierzom publicznego prezentowania flagi Konfederacji. Uzasadnia to zagrożeniem, że symbol ten może wzniecać podziały wśród marines.

– Jestem świadomy, że wielu ludzi uważa tę flagę za symbol dziedzictwa i regionalną dumę – napisał generał Berger w liście skierowanym do żołnierzy. – Jestem jednak również świadomy uczuć bólu i odrzucenia u tych, którzy odziedziczyli pamięć o niewolnictwie w naszym państwie.

Zakaz publicznego prezentowania flagi Konfederacji nie ma na celu osądzania znaczenia, jakie indywidualny żołnierz jej przypisuje, ale ma pomóc zbudować zjednoczony zespół żołnierzy wywodzących się ze wszystkich środowisk. Generał poprosił podwładnych, aby koncentrowali się na symbolach korpusu: orle, kotwicy i kuli ziemskiej. W Korpusie Piechoty Morskiej obowiązują już regulacje zakazujące stosowania symboli związanych z mową nienawiści, co ma promować jedność i bezpieczeństwo.

Nie wiadomo jeszcze, czy zakaz będzie dotyczył również cywilnych ubrań i samochodów używanych poza bazami i po czasie służby. Nowe przepisy ogłoszono dwa miesiące po usunięciu symboli związanych z Konfederacją ze wszystkich instalacji piechoty morskiej. Jest to kolejne w ostatnim czasie zarządzenie komendanta, które wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym. Inne dotyczyły między innymi urlopów rodzicielskich czy wykluczenia z rekrutacji do Korpusu osób skazanych za przemoc domową.

Zobacz też: S.C. Gwynne: Stonewall Jackson wierzył, że Bóg stoi po stronie jego i Konfederacji

(nytimes.com)

raschau, CC BY 2.0