Rosyjskie ministerstwo obrony wdrożyło do służby pierwsze egzemplarze systemu przeciwlotniczego 9K331M Tor-M2U. Weszły one w skład 933. Pułku Rakietowej Obrony Przeciwlotniczej, który stał się częścią nowo sformowanej 150. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, obecnie stacjonującej w Millerowie w obwodzie rostowskim w Południowym Okręgu Wojskowym.

Tworzenie jednostki rozpoczęło się na dobre pod koniec ubiegłego roku i miało to związek z osiągnięciem przez Tora-M2U gotowości operacyjnej, o czym informował Igor Iwanow, dyrektor do spraw współpracy wojskowo-technicznej Iżewskiego Zakładu Elektromechanicznego Kupoł. W ubiegłym roku rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło kilka wyrzutni pocisków rakietowych. Od 1 czerwca bieżącego roku pierwsze załogi rozpoczęły szkolenia z obsługi Torów-M2U w Centrum Szkoleniowym Obrony Powietrznej w Jejsku.

9K331M Tor-M2U to zmodernizowana wersja systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu Tor-M2. Zaprojektowano go w celu niszczenia dronów, samolotów i śmigłowców. Zdaniem Rosjan ma również poradzić sobie nawet z precyzyjnie kierowanymi pociskami i bombami szybującymi.

Może śledzić maksymalnie czterdzieści obiektów i atakować do czterech celów jednocześnie. Otrzymał nowy system zarządzania walką i bardziej zaawansowane algorytmy obliczeniowe, zapewniające bardziej skuteczne rozpoznanie, klasyfikację i określenia stopnia zagrożenia ze strony nadlatujących pocisków. Każda wyrzutnia ma na stanie osiem pocisków.

Rosjanie zapewniają, że jest w stanie zneutralizować szybko poruszające się cele powietrzne (z prędkością 700 metrów na sekundę) w zasięgu piętnastu kilometrów i na wysokości od dziesięciu metrów do dziesięciu kilometrów. Tor-M2U może działać niezależnie lub jako część większego systemu obrony powietrznej. Może wykonywać swoje zadania zarówno wtedy, gdy stoi w miejscu, a także wówczas, gdy jest w marszu.

Nowo powstały pułk będzie odpowiadał za obronę związku taktycznego, do którego przynależy. Podobnie będzie z przyszłymi, które Rosjanie stworzą na bazie Torów-M2U. Ich celem będzie obrona jednostek lądowych na szczeblu dywizji i wchodzących w jej skład kompanii, batalionów i pułków. Chronić będą czołgi, artylerię, jednostki piechoty zmechanizowanej, a także kwatery dowództwa, centra komunikacyjne i magazyny dywizyjne.

W przeciwieństwie do pułków i brygad Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej nie będą chronić ważnych obiektów przemysłowych i skupisk ludności cywilnej.

Zobacz też: Kolejne zmodernizowane Msty-S i T-72B3 w jednostkach liniowych

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported