Amerykański Departament Obrony opublikował audyt dotyczący zaopatrywania przez Stany Zjednoczone bojówek walczących na terenie Syrii z siłami samozwańczego Państwa Islamskiego w latach 2017–2018. Okazuje się, że Pentagon nie jest w stanie udokumentować, co stało się z bronią i sprzętem o wartości 715 milionów dolarów.

Audytorzy zarzucili dowództwu Special Operations Joint Task Force–Operation Inherent Resolve (SOJTF-OIR) prowadzenie w niewłaściwy sposób otrzymywanego i pozyskiwane wyposażenie przekazywanego grupom walczącym z Da’isz. W badanym okresie lat budżetowych 2017 i 2018 nie zorganizowano centralnego archiwum dokumentacji rozliczeniowej.

Zarzuty dotyczą też dowództwa logistycznego 1st Theater Sustainment Command (1st TSC). Przechodzący przez składy w Kuwejcie sprzęt przechowywano i zabezpieczano niezgodnie z wytycznymi Pentagonu. Znaczną część broni i wyposażenia przechowywano nie w odpowiednich magazynach, ale w zwykłych kontenerach, gdzie były wystawione na działanie warunków zewnętrznych, z wysoką temperaturą na czele.

Departament Obrony wykrył tez duplikowanie zamówień, ale głównym powodem do zmartwień jest niewłaściwe przechowywanie. Kontenery były niedostatecznie pilnowane, co ułatwiało kradzieże, zaś luźne normy rozliczania wydawanego ekwipunku uniemożliwiają prześledzenie jego dalszych losów. Nie można ustalić, ile sztuk zostało zniszczonych, ile skradzionych, a ile „zgubionych”.

Rezultaty audytu nie są zaskakujące. Już w 2016 roku Action on Armed Violence ujawniła, że dokumentacja obejmuje jedynie 700 tysięcy spośród 1,5 miliona sztuk broni palnej przekazanej przez Amerykanów afgańskim i irackim siłom bezpieczeństwa od roku 2001. W maju 2017 roku Amnesty International opublikowała raport, z którego wynikało, że Stany Zjednoczone nie są w stanie prześledzić losów broni o wartości miliarda dolarów przekazanej Irakowi i Kuwejtowi.

Tymi drogami w ręce islamistów trafiły między innymi pociski przeciwpancerne FGM-148 Javelin i karabiny wyborowe Mk 14 Enhanced Battle Rifle. SOJTF-OIR i 1st TSC zgodziły się z zarzutami i ogłosiły, że niezwłocznie wdrożyły działania naprawcze. Zdaniem komentatorów może to być zbyt mało i zbyt późno, a problem jest znacznie szerszy i wymaga systemowego podejścia.

Zobacz też: Da’isz wyprowadziło 400 mln USD z Iraku i Syrii na dalszą działalność

(taskandpurpose.com)

USMC / SGT MAURICIO CAMPINO