F-15E o numerze seryjnym 89-0487 z 335. Ekspedycyjnej Eskadry Myśliwskiej stał się pierwszym samolotem tego typu, który przekroczył 12 000 godzin spędzonych w powietrzu. Stało się to 16 sierpnia w czasie wykonywania zadań w ramach misji „Inherent Resolve” na Bliskim Wschodzie. 10 000 godzin zostało przekroczonych w styczniu 2012 roku.

Jednocześnie pilotujący ten samolot w czasie rekordowego lotu dowódca eskadry podpułkownik Brandon w tym samym locie przekroczył 3000 godzin nalotu. – Miałem szczęście i przywilej latania tą niesamowitą maszyną przez ponad szesnaście lat. Każda z tych trzech tysięcy godzin i dwunastu tysięcy godzin samolotu było wynikiem niezliczonej liczby godzin przepracowanej przez zespół US Air Force. Jako załoga Strike Eagle’a mamy przywilej zrzucania bomb, co jest kulminacją niewiarygodnych wysiłków tysięcy ludzi – powiedział podpułkownik Brandon.

Rekordowy samolot brał udział w siedemnastu operacjach bojowych w tym w „Pustynnej tarczy” i „Pustynnej burzy”, w czasie której odniósł jedyne zwycięstwo powietrzne przyznane jakiemukolwiek F-15E. A dokonał tego 14 lutego 1991 roku w sposób niezwykły, bo zestrzelił śmigłowiec Mi-24 przy pomocy… kierowanej laserowo bomby GBU-12.

(combataircraft.net, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl