Lockheed Martin, Diehl Defence i Saab zaprezentowały system przeciwlotniczy krótkiego i średniego zasięgu Falcon. Zestaw integruje produkowany przez firmę Diehl pocisk przechwytujący IRIS-T SLM o zasięgu czterdziestu kilometrów i wyrzutnię pionowego startu z dookólnym, mobilnym radarem wykrywania celów powietrznych AESA Giraffe 4A firmy Saab. Lockheed Martin dostarcza system dowodzenia i kierowania ogniem SkyKeeper. Otwarta architektura systemu Falcon umożliwia jego łatwą integrację z dowolnym centrum operacji powietrznych.

Falcon ma za zadanie zwalczać takie zagrożenia, jak bezzałogowe statki powietrzne przenoszące uzbrojenie, pociski manewrujące, które mogą atakować z dowolnego kierunku, a także samoloty i śmigłowce.

– Nasi zagraniczni klienci szukają rozwiązania nowej generacji w zakresie obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu – powiedział Scott Arnold, wiceprezes Lockheeda Martina i wiceszef pionu zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej. – Falcon odpowiada na zagrożenia i jest gotowy już dzisiaj.

IRIS-T SLM firmy Diehl to zwrotny pocisk przechwytujący, wystrzeliwany z wyrzutni pionowego startu ze zdolnością jednoczesnego zwalczania wielu celów w każdych warunkach pogodowych. Produkowany przez firmę Saab radar z aktywnym skanowaniem fazowym (AESA) Giraffe 4A, wykorzystujący technologię azotku galu w celu wykrywania i śledzenia śmigłowców, dronów i samolotów, oferuje wysoką zdolność wykrywania celów przy jednoczesnej pracy w trybie wykrywania i ostrzegania. SkyKeeper Lockheeda Martina to system dowodzenia i kierowania walką, oferujący dowódcom świadomość sytuacyjną z szybkim ostrzeganiem w czasie rzeczywistym o zbliżających się zagrożeniach.

Zobacz też: Niemieckie postępy w sprawie obrony powietrznej

(Informacja prasowa)

Lockheed Martin